Kripto paralarda fiyat artışı kalıcı mı? Boğaların yemi az geldi

FTX borsasının kurucusu

Kripto paralarda fiyat artışı büyük bir merak konusu olmaya devam ediyor. Birçok kişi bu artışın nereye kadar devam edeceğini kestiremiyor. Hadi gelin merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Kripto paralarda fiyat artışları hiç beklenmeyen bir şekilde ortaya çıktı. Market yeniden 1 trilyon doların üstüne çıkmayı başardı. Bitcoin ve Ethereum Perşembe günü yaşanan bazı gelişmeler sayesinde 1 trilyonluk bölgeyi yeniden geçmeyi başardı. Böylece umut ışığı doğdu.

Kripto paralarda fiyat

Dijital varlıkların ani çıkışları bilinen bir durum. Yani hiç beklenmeyen bir şekilde yüzde 400 seviyelerinde yükseliş görülebiliyor. Zaten birçok yatırımcının bu alanlara yönelmesinin en büyük nedeni ise ani yükselişler. Ethereum hızlı yükseliş ile birlikte 1600 dolar düzeyine kadar geldi. Böylece yatırımcısına önemli miktarda kazandırdı.

Kripto paralarda fiyat değişimleri

Piyasadaki hızlı çıkışların ardından herkesin aklına aynı soru geldi. Bu yükselişin nereye kadar devam edeceği açıkçası pek kestirilemiyor. Bazıları yükselişin ABD hazinesi kaynaklı olduğunu düşünüyor. Kimileri ise böyle bir düşünceye sahip değil. Onlara göre yükseliş kendiliğinden gerçekleşti.

Kripto paralarda fiyat

Genel olarak baktığımızda ABD dolar endeksinin yüzde 1,77 seviyesine doğru gerilediğini görüyoruz. Aynı şekilde kripto para varlıkları da yükseldi. Yani ABD doları değer kaybettikçe dijital varlıkların daha fazla değer kazandığını görüyoruz. Aralarında ters bir korelasyon var.

ABD Merkez Bankası faiz artışı piyasayı olumsuz etkiliyor

ABD Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen faiz artış işlemleri piyasayı önemli ölçüde olumsuz etkiliyor. Ayrıca teknoloji şirketlerinin üçüncü çeyrek kazançlarına baktığımızda yine olumsuz bir tablo bizleri karşılıyor. Yani kripto para birimleri için yükseliş kalıcı olmayabilir.

ABD Çin arasındaki teknoloji savaşı büyüyor

BTC 20.000 dolar seviyelerini koruyamazsa hızlı bir şekilde düşecek gibi görünüyor. Kripto paralarda fiyat şimdilik sallantıda. Önümüzdeki haftalarda yönün nereye doğru olacağı daha fazla netleşecek.