Ana SayfaGenelİlk koronavirüs hapı yakında üretiliyor: Heyecanlı bekleyiş başladı

İlk koronavirüs hapı yakında üretiliyor: Heyecanlı bekleyiş başladı

İlk koronavirüs hapı ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Bilim insanları bu hapın çok kısa bir süre içerisinde kullanıma sunulabileceği müjdesini verdi. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Birçok araştırma yapan bilim insanları ilk koronavirüs hapı için gerekli tüm hazırlıklarını tamamladı sayılır. ABD Gıda ve İlaç Dairesi şu anda bu yeni ilaç ile ilgili prosedürleri kontrol ediyor. Covid-19 için yepyeni bir sayfa başlıyor diyebiliriz. Bugüne kadar herkes aşlılara odaklandı. Ancak tedavi için ilk defa önemli bir adım atılıyor.

Küresel çapta Covid-19 kaynaklı ölümlerin sayısında genel bir artış var. Aşılara rağmen insanlar ne yazık ki ölmeye devam ediyor. Bu konuda bilim insanlarının çözümü ise yeni bir hap oldu. En büyük ilaç şirketlerinden bir tanesi olarak bilinen Merck salgın ile mücadele için bu hapları üretmeye karar verdi.

İlk koronavirüs hapı 2021 sonunda gelebilir

Bu ilaç oral yolla alınacak. Tedavi ile birlikte ilacın ciddi bir etki göstermesi bekleniyor. Bu ilaç sayesinde hastaneye yatışlarda yüzde 50 oranında bir düşüş yaşanması bekleniyor. Elbette ilaçlar herkes için tam bir tedavi olmayacak. Daha çok insanların ölmesini engelleyecek.

İlk koronavirüs hapı

ABD Gıda ve İlaç Kurumu tarafından değerlendirilen bu haplar uzun bir araştırma sürecinden geçecek. Ancak bunun çok hızlı bir şekilde tamamlanması gerekiyor. Yapılacak olan çoklu araştırma süreci ilacın daha çok yan etkilerine odaklanacak. İlk koronavirüs hapı böylece kullanıma sunuluyor.

Koronavirüsün çocuklar üzerinde daha fazla etki göstermeye başladığı açıklandı

Covid-19 ilacı kısa bir süre içerisinde seri üretime geçebilir. Eğer çoklu araştırma hızlı bir şekilde bitirilirse dünyanın tamamı bu ilaçlardan yararlanacak. Özellikle 2021 yılının sonuna kadar ilaçların piyasaya sürülmesi amaçlanıyor. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU