Ana Sayfa Galeri Hürkuş Artık Semalarda Türk Rüzgarını Estirecek

Hürkuş Artık Semalarda Türk Rüzgarını Estirecek

Teknolojinin Türkçesini  yazmaya devam ediyoruz. Teknolojik gelişmelerin bu ayağı bizi daha çok ilgilendiriyor. Çünkü ülkemizde yapılan her yenilik bizi biraz daha büyütüyor ve diğer yapılacak çalışmalar için motivasyon katkısı yapıyor.

Bu büyümemize ve motivasyonumuzu arttırmamıza sebep gelişmelerden birisi daha gerçekleşti. Türkiye kendi eğitim uçağını semalarda başarıyla test etmiş oldu.

Türk Havacılık ve uzay Sanayii AŞ tarafından yüzde yüz yerli olarak geliştirilen bir uçak bu. Böylece dev uçak sanayinde yabancı tekelini kırmaya doğru ilk başarılı adım atılmış oldu. Türk Silahlı Kuvvetlerinin hava desteğini sağlayacak ve eğitim uçuşlarında kullanılacak Hürkuş, başarı ile denemesi yapıldı.

247495_hurkus

Gece ve gündüz uçabilme kabiliyetine sahip olan Hürkuş, geliştirilerek yolcu uçakları üretebilen bir ülke durumuna gelebiliriz. Kaldı ki bu yönde çalışmalar yapılmaktadır. Bundan sonra ise jet motorlu uçaklar Türk mühendislerinin ellerinde şekil alacaklar. Bunlarım yazılım, sinyalizasyon sistemleri, elektronik veri haberleşme sistemleri, motor aksamları gibi önemli tüm malzemeleri Türk mühendisler tarafından gerçekleştirilecektir. Bu çalışmaların hepsinin ortak yönü, dışa olan bağımlılığı önce askeri alanda daha sonrada özel kurum ve kuruluşlar nezdinde keserek, dünya çapında tanınan, katma değeri yüksek teknolojiler üreterek milli ekonomik varlıkları arttırmaktır.

Hürkuş, 9500 feet yüksekliğe çıkarak göklerde ki türk hünerini sergiledi. Yapılan açıklamalara göre kontrol konsollarının hareketlere verdiği tepki yüzde yüz hassasiyetle gerçekleşti. Havada 33 dakika başarılı bir uçuş gerçekleştirdi. 1600 beygirlik motoru hesapların üzerinde bir kalkış performansı gösterdi. İniş konusunda ise, hassas takımları sayesinde rahat ve güzel bir iniş gerçekleşti. Sonuçlar güzel geldi yani. Sonuçların pozitif olması ileri ki yapılacak daha büyük projeler için motivasyonu arttırıyor. Daha güzel ve daha iyi projeler bizleri bekliyor. Bunarı burada elimizden geldiğince, takip ettikçe yazacağız. Milli teknoloji projelerinin bize sağladıkları diğer teknolojik yeniliklerin sağladıklarından daha ehemmiyet arz ettiği için, daha çok yer verilmesi ve daha çok dikkatle okunup, takip edilmesi gerek. Her vatandaşımızın bu güzel çalışmalara karşı bilinçli olup, çevresini gelişmelerden haber etmeleri gerekir. Böylece asıl zafer sağlanmış olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting