Ana SayfaGüvenlikFacebook Kendi Açıkladı Bilgiler Paylaşılacak

Facebook Kendi Açıkladı Bilgiler Paylaşılacak

Geçenlerde bir yazı yazdım. Facebook bilgileri paylaşıyor mu diye? Bu çok tartışılan bir konuydu. Açıklama getirmek gerekti.

Aradık taradık Facebook yöneticilerinin beyanlarını inceledik. Eyvallah kendilerinin böyle bir duruma müsaade eden yönetmeliği yokmuş. Helal olsun dedik yönetmeliklerine. Sonra facebook bizlere bir istisna getirdi ve sizlerin bilgilerini bizden devletler istiyor. Bizde sağlam delilerle geldiklerinde kamu kuruluşları olmak kaydıyla bilgileri verebiliyoruz dedi. Hatta bilgi talep eden ülkelerin sıralamasını yayınladı. En çok ABD facebooktan bilgi talep etmiş. Türkiye ise listenin sonlarında bulunuyordu.

images

Buraya kadar her şey normalde daha bu açıklamaların üzerinde birkaç gün geçti. Facebook yetkilisi, Facebook firmasının güvenlik işlerinden sorumlu Erin Egan isminde kişi açıklama yaptı. Bu kişi dedi ki, Hak ve Sorumluluklar bildirgesinde değişiklik yaptık. Artık Facebook firmasının kullanıcı bilgilerine erişme izni vardır. Yani artık o bilgiler sadece sağlam delillerle devletlere gitmeyecek, başka kurum ve kuruluşlara da gidecek demek. Bu durum açık bir şekilde facebook firması tarafından dile getirildi. Facebook ile ilgili yayınlarınız artık facebook firmasının tasarrufu altında olabilecektir. Bundan sonra nasıl davranırsınız bilemeyiz. Belki de fazla kaygı etmeye de gerek olmadığını düşüne bilirsiniz. Ama fotoğraflarınızı bir gün bilbortllarda reklam olarak görürseniz şaşırır mısınız?

Peki Facebook neden böyle bir karar aldı? Herhalde üzerinde ki baskılar çok. Ama olmaz ki böyle bir durum. Koca deve kim baskı yapabilir. Hem de milyonlarca kullanıcıya sahip bir firma. Baskıları hemen dindirecek hareketlere başvurabilirdi. Bu işin ironi tarafı tabi ki de, asıl meselenin para kazanmak olduğunu söylemeliyim. Diğer kuruluşlardan hizmet almak için facebook firması bu işi yapıyor. Yani Türk deyimiyle al gülüm ver gülüm hesabına bilgilerimiz alet ediliyor. Ne yapalım paylaşmasaydık bilgilerimizi de diyemiyoruz ki… Yahu koca firmanın paraya da ihtiyacı yok aslında geçende bahsettik yeni uygulamasının ne kadar kazanç getireceğinden. Reklam uygulaması artık videolu olacak ve reklam verenleri arttıracak. Buradan günlük kazançlarının milyon dolarlar olacağını söylemiştik. Bir de facebook firmasının yılın ikinci yarısında kazandığı reklam gelirlerine yer vermiştik. 1.5 milyar dolar diye. Bu müthiş bir rakam. Ama facebook doymuyor herhalde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting