Ana SayfaGenelGoogle Siyasi Tarafsızlık Hakkında Açıklama Yaptı: Muhalifleri Destekliyor Mu?

Google Siyasi Tarafsızlık Hakkında Açıklama Yaptı: Muhalifleri Destekliyor Mu?

Google siyasi tarafsızlık hakkında bazı açıklamalara yer verdi. Sunulan raporda yer alan bu açıklamalar son derece ilginçti.

Google siyasi tarafsızlık ile ilgili bazı açıklamalar yaptı. Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Google son derece önemli değerlendirmelere yer verdi. TBMM dijital mecralar komisyonuna rapor sunan Google herhangi bir siyasi tarafa öncelik verme gibi bir amaçlarının olmadığını söyledi. Hatta bunu daha ileriye taşıdılar.

Google siyasi tarafsızlık

Yapılan açıklamalara baktığımızda Google Türkiye’ye özel algoritmalarının olmadığını belirtiyor. İnternet devlerinin seçimlere müdahalesi nedeniyle şu sıralar büyük şirketler gözlem altında. Mesela Facebook tarafından Donald Trump lehine aksiyonlarda bulunulduğu ortaya çıktı.

Google siyasi tarafsızlık konusunda hassas

Google tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda Türkiye’ye özel herhangi bir algoritmalarının olmadığını görüyoruz. Yani Facebook gibi olmadıklarını belirtmiş oldular. TBMM komisyonuna sunulan raporda herhangi bir siyasi taraf tutulmadığı ayrıca belirtildi.

Google siyasi tarafsızlık

Bazı milletvekilleri muhalif görüşlere ve muhalif sitelere öncelik verildiğini belirtti. Ancak Google tarafından yapılan açıklamalarda kesinlikle muhalif görüşlere öncelik verilmesi ile ilgili bir durumun söz konusu olmadığı belirtildi. Yani Google siyasi anlamda tarafsız olduğunu vurgulamış oldu.

Google herhangi bir siyasi analiz yapmıyor

Konu ile ilgili detaylara baktığımızda şirketin siyasi eğilimleri göz önünde bulundurmadığı görülüyor. Yani herhangi bir sayfa içeriğinin bakış açısı veya siyasi eğilimi ölçülmüyor. Bunun yerine daha çok yapılan paylaşımlara önem veriliyor.

Google Chrome OS için kullanışlı özelliğini duyurdu

ABD’li teknoloji devinin kurduğu algoritmalar içerik üreticisinin ne niyetle paylaşımları yaptığını bilmiyor. Bu durum algoritmaların kandırılmasını sağlıyor. Ancak Google böyle bir şey için ne yazık ki yeterli teknolojiye sahip değil. Yani niyet okuyamıyor. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting