Ana SayfaGenelGoogle AR gözlüklerini test etmeye başladı

Google AR gözlüklerini test etmeye başladı

Bir süredir hazırlık aşamasında olan Google AR gözlükleri, test aşamasına katılan kullanıcılar tarafından gündelik hayatta test edilmeye başlandı.

Amerikalı teknoloji devi Google, aslında sanal gerçeklik (VR) ve arttırılmış gerçeklik (AR) alanına giren ilk şirketlerden biriydi. Şirketin AR gözlüğü Google Glass’ın lansmanı neredeyse 10 yıl önce yapıldı. Ancak o dönemde bu cihazlara olan ilgi yeterince yüksek değildi. Bu yüzden de Google Glass, vaktinden erken gelen bir cihaz olarak çok da etki yaratamadan unutuldu gitti.

Ancak son dönemde VR ve AR gözlük alanı yeniden momentum kazandı. Bildiğiniz gibi şu sıralar hem Apple hem de Meta kendi VR/AR gözlükleri üzerinde çalışıyor. Özellikle MetaVerse fikrinin hayata geçirilmesiyle birlikte bu gözlüklere olan ilginin önemli ölçüde artması bekleniyor. Şu anda bu alanda en çok adından söz ettiren şirketler Meta ve Apple olsa da aslında Google da oldukça iddialı geliyor.

google ar gozlukleri 2

Google Glass’tan 10 yıl sonra Google yeni bir AR gözlüğü çıkarmaya hazırlanıyor. Bir süredir gündemde olan Google AR gözlük, gündelik hayatta test edilmeye başlandı. Onlarca Google AR gözlüğü şu anda Amerika’da gündelik hayattaki kullanımını görmek için toplum içinde test ediliyor.

Google Glass’ın aksine bu yeni nesil Google AR gözlükleri, eğlenceden ziyade akıllı asistan özelliklerini ön plana çıkarıyor. Google AR gözlükler, fotoğraf ya da video çekemeyecek. Hatırlayacak olursanız Google Glass çıktığı dönemde bu konu ciddi bir tartışma konusu olmuş, Google Glass’ın mahremiyet konusunda sorunlu bir cihaz olduğu konuşulmuştu. Bu yüzden olsa gerek ki Google yeni gözlüğünde fotoğraf ve video çekme özelliği sunmuyor.

Ancak bu gözlükte kamera olmayacağı anlamına gelmiyor. Gözlükle Google Lens’tekine benzer kameralar ve sensörler yer alacak ve bu sensörler tarafından yapay zekaya iletilen bilgiler gözlüğün çevresini taramasını sağlayacak. Böylece AR özellikleri ile gerçek dünyaya yansıtılan görüntüler, çevre ile uyumlu bir şekilde kullanıcılara sunulabilecek.

En güvenilir elektrikli otomobil markası hangisi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting