Ana SayfaHaberApple, kablosuz AR / VR gözlük geliştiriyor

Apple, kablosuz AR / VR gözlük geliştiriyor

Apple, AR / VR gözlük lansmanını 2020 yılında yapmayı planlıyor.

Giyilebilir teknoloji alanındaki çalışmalar gün geçtikçe ilerliyor. Son teknoloji ürünlerinden biri olan AR / VR gözlükler oyunseverleri bir hayli heyecanlandırdığını söyleyebiliriz.

Peki bahsedilen AR / VR gerçeklik teknolojileri nedir?

Arttırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisi gerçek dünyadan aldığı bir görüntüye sanal ortamdaki nesnelerle birleştirip yeni bir görüntü ortaya çıkaran teknolojidir. Buna Pokemen Go oyununu örnek gösterebilir.

Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisi ise kullanıcısına 360° derece çekim yapabilen kameralar ile çekilmiş fotoğraf karelerinden oluşturulan sanal ortamlardır.

Apple, bu iki teknolojiyi birleştirerek performansı oldukça yüksek olan gözlük lansmanı için çalışmalar yapıyor.

Apple, T288 kodlu gözlüğünün her bir gözünün 8K çözünürlüğü bulunmakta. Toplamda 16K çözünürlüğe sahip. Buda oldukça yüksek piksel çözünürlüğü olduğunu gösterir. Piyasadaki diğer sanal gerçeklik gözlüklere bakacak olursak HTC Vive ve OCULUS Rift 1, 080 × 1, 200 çözünürlüğe sahip. Henüz çok satışı olmamış olsada Pimax 8K çözünürlüğe sahip başarılı bir oyun gözlüğü geliştirmeyi başardı.

Sanal Gerçeklik gözlüklerinin ortak sorunlarından bir diğeri ise bilgisayar ortamı ile sadece kablolu olarak bağlantı kurulup veri aktarımı yapabiliyor olmasıydı. Apple, T288 gözlüğüne 60 WiGig teknolijisini ekleyerek bu soruna çözüm üretti. T288, 60Ghz hızı ile kablosuz bağlantı kurarak veri aktarımı yapabiliyor olacak.

Apple laboratuvarlarında geliştirilen sürücüsüz otomobilin ardından hız kazanacak olan AR / VR gözlük üretimi için ilk prototipi 2020 yılında hazır olacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting