Ana SayfaGenelFord, yeni nesil farlarında AR teknolojisi kullanıyor

Ford, yeni nesil farlarında AR teknolojisi kullanıyor

Ford, AR (artırılmış gerçeklik) teknolojisinden faydalanarak geliştirdiği yeni nesil farlarla, sürüş deneyimini değiştirmeyi amaçlıyor.

Son dönemde VR (sanal gerçeklik) ve AR (artırılmış gerçeklik) alanında yaşanan gelişmelerle birlikte bu teknolojiler farklı alanlarda kullanılmaya başlandı. Oyun dünyasından savunma sanayiine pek çok alanda kullanılan bu teknolojiler, yavaş yavaş otomobil dünyasında da karşımıza çıkmaya başladı. Bunun son örneği de Amerikalı otomobil devi Ford’un geliştirdiği yeni far teknolojisinden karşımıza çıktı.

Yeni far teknolojisinde AR (artırılmış gerçeklik) uygulamalarından ilham alan Amerikalı otomobil devi, sürüş sırasında farlarda yansıyan görüntü ile sürücülere yol hakkında faydalı bilgiler veren yeni nesil bir far geliştirdi.

ford far 3

Bu yeni nesil farların özellikle gece sürüşleri sırasında sürücülere büyük kolaylık sağlayacağı, aynı zamanda güvenlik açısından da epey faydalı olacağı söyleniyor. Çünkü bu yeni farlar, yola yansıyan ışığın içinde sürücüye hız limiti ve yol tarifi gibi önemli bilgiler sunuyor. Görsellerde de görebileceğiniz üzere yola yansıyan bu işaretler ve bilgiler, özellikle gece sürüşleri için tasarlanmış durumda.

ford far 2

Bu yeni nesil farlar ile birlikte, sürüş sırasında sürücünün aracın dijital konsoluna ya da navigasyon cihazına bakmasına gerek kalmayacak. Çünkü bu bilgiler önündeki yola yansıyor olacak.

Ford, ileride bu yeni nesil farları daha da geliştirerek sadece sürücüye değil, etrafındakilere de fayda sağlayacak şekilde modifiye edebilir.

Ford 65 bin aracı trafikten çekiyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting