Ana SayfaDonanımSüper bilgisayar metaverse teknolojisi için çalışacak

Süper bilgisayar metaverse teknolojisi için çalışacak

Süper bilgisayar metaverse teknolojisi için çalışmalar yapacak. Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Meta şirketi tarafından kullanılacak. İşte konuyla ilgili merak edilen bütün ayrıntılar.

Dünyada nadir olarak üretilen süper bilgisayar metaverse teknolojisi alanında bazı çalışmalara yer verecek. Yeni süper bilgisayar projesi sayesinde metaverse uygulamaları çok daha rahat bir şekilde kullanılacak. AI Research SuperCluster olarak isimlendirilen bu süper bilgisayar son derece hızlı olacak.

Küresel çapta süper bilgisayarlar genellikle daha çok veri alanında kullanılıyor. Metaverse sektöründe bu tür bilgisayarlar pek tercih edilmiyor. Ancak Mark Zuckerberg bu alanda fazlasıyla hırslı. Kendisi bir süper bilgisayar kurulmasını ve bunun metaverse sektörü için kullanılmasını istiyor.

Süper bilgisayar metaverse alanında çalışacak

2022 yılı içerisinde kullanıma hazır olacağı söylenen bu süper bilgisayar birçok farklı işlemi aynı anda yapabilecek. Öncelikle Instagram platformunda yer alan algoritma oluşturma gibi bazı işlemler için kullanılacak. Buna ek olarak metaverse ile ilgili çalışmaların sürdürülmesi için süper bilgisayarlardan yararlanılacak.

Süper bilgisayar metaverse teknolojisi

Süper bilgisayar olarak tanımlanan ekipmanlar bugüne kadar metaverse alanında pek tercih edilmedi. 6080 adet GPU’ya bağlanmış olan işlemciler sayesinde çok fazla veri elden geçirilecek. 2022 yılının sonuna geldiğimizde GPU sayısının 16 bin rakamını bile görebileceği söyleniyor. Böylece bu süper bilgisayar Microsoft şirketini bile geçmiş olacak.

Facebook metaverse işletim sistemi hakkında açıklama yaptı: Operasyon durduruluyor mu?

Süper bilgisayar metaverse sektöründe aktif bir şekilde kullanılırsa bu büyük bir devrim yaratacaktır. Ancak herkesin süper bilgisayarı olmadığı için çok sınırlı bir kullanıma sahip olacak gibi görünüyor. Peki sizce bu alanda daha başka ne tür çalışmalar yapılabilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting