Ana SayfaGenelFacebook davalardan kurtulamıyor!

Facebook davalardan kurtulamıyor!

Facebook ana şirketi Meta, eski içerik moderatörlerinden biri tarafından açılan başka bir davayla karşı karşıya. İşte tüm detaylar.

The Washington Post’a göre bu dosya, şirketi Afrikalıları sömürücü ve güvensiz çalışma koşullarında çalışmakla suçluyor. Dava, yanıltıcı iş ilanlarıyla Kenya, Güney Afrika, Etiyopya, Somali ve Uganda da dahil olmak üzere bölgedeki yoksul insanları hedef aldığını iddia ediyor. Onlara Facebook moderatörü olarak çalışacaklarını vaat ediyor ve işin bir parçası olarak rahatsız edici içerikle karşılaşmayacaklarını iddia ediyor.

Facebook davalardan kurtulamıyor!

Motaung, moderatör olarak çalıştığı sırada izlediği ilk videoda kafa kesme gibi içeriklerle karşılaştığını söylüyor. Motaung’un çalıştığı ofisin çalışma koşullarını inceleyen bir Time raporu insanların zor durumda kaldığını bildirdi. Bununla birlikte, işçiler genellikle danışmanlara güvenmediklerini de belirttiler.

Motaung’a gelince, davada işinin travmatik olduğunu ve şimdi ölüm korkusu yaşadığını belirtiyor. “Potansiyelim vardı. Hayatımı değiştirmek istedim, ancak travmatik içeriklerle karşılaştım” ifadelerini kullandı. Davada ayrıca Motaung’un bir ifşa etmeme anlaşması imzalaması için kendisine para vaat edildiğini belirtti. Time tarafından hazırlanan raporda, çalışanların düşük ücret ve çalışma koşulları nedeniyle sürüler halinde ayrıldığını söyledi.

Travmatik videolar izlemek zorunda kalan ve kötü koşullarda çalışan Facebook moderatörlerinin üzücü hikayeleri yeni değil ve ABD dahil dünyanın her yerinden geliyor. Aslında şirket, ABD içerik moderatörlerine 2020’de 52 milyon dolarlık bir toplu davanın bir kısmını ödemeyi kabul etti. İşleriyle ilgili psikolojik rahatsızlıklar teşhisi konanlara 50.000 dolara kadar ödeme yapıldı.

Western Digital, dünyanın ilk 26TB UltraSMR HDD’sini tanıttı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting