Ana SayfaHaberMeta ve Snap, bir kullanıcının intiharında rol oynadığı iddiasıyla dava edildi

Meta ve Snap, bir kullanıcının intiharında rol oynadığı iddiasıyla dava edildi

ABD Connecticut’lı bir anne, Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta ve Snap’e, platformların, geçen Temmuz ayında yaşanan bir olaydan dolayı dava açtı. İşte detaylar.

Davaya göre 11 yaşındaki bir kız intihar etmiş. Bu intihardan da Meta ve Snap sorumlu tutuluyor. Sosyal medya şirketleri, yıllar boyunca küçüklere zarar verildiği iddiasıyla ilgili çeşitli davaların hedefi oldu. Çoğu zaman Snapchat zorbalığa uğrayan gençlerin yanında olmak için uygulamalar yapmaya çalışıyor, ancak bu uygulamalar biraz geç kalabiliyor. Tammy Rodriguez bu platformların doğası gereği zararlı olduğunu, özellikle de merhum kızı Selena gibi genç kullanıcılar için zararlı olduğunu öne sürüyor.

Meta ve Snap, bir kullanıcının intiharında rol oynadığı iddiasıyla dava edildi

Dava, değerlendirmeleri sırasında bir terapist tarafından desteklenen bir iddiaya göre, Selena “İki yıldan fazla bir süredir Instagram ve Snapchat’e aşırı bir bağımlılıkla mücadele etti”. Teknik olarak her iki platformda da hizmet şartlarına göre olamayacak kadar genç olsalar da (Instagram ve Snapchat, hesap oluşturma için minimum yaşlarının 13 olduğunu belirtiyor) anne, ebeveyn kontrollerinin ve ayrıca güçlü yaş doğrulama kontrollerinin eksikliğine işaret ediyor. Eksiklikler kızının hizmetlere erişimini denetlemeyi neredeyse imkansız hale getirdi. Rodriguez, hizmetlerin kullanılmasının kızının depresyon, uykusuzluk, okula devamsızlık, yeme bozuklukları, kendine zarar vermesine neden olduğunu ve sonunda intihar etmesine neden olduğunu iddia ediyor.

Rodriguez, Snapchat’in sunduğu ödüllerin “bir kumar makinesine benzediğini, ancak kumar bağımlılarından bile daha hassas olan genç kullanıcılara yönelik olarak pazarlandığını” savunuyor. Benzer şekilde, Instagram’ın tasarım kararları, beğeniler ve takipçiler şeklinde sunduğu hizmetler de iddialara göre aynı zararı veriyor.

Tatilbudur blokzincir ekosistemine ilk adımını Tatil Token ile atıyor

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting