Ana SayfaHaberGoogle ve Facebook'a işbirliği suçlaması!

Google ve Facebook’a işbirliği suçlaması!

Google, reklam pazarlarını manipüle etmek için Facebook ile işbirliği yaptığı iddialarını reddediyor. Şirket söz konusu iddialara reddetmek için bir dava açtı. İşte detaylar.

Google, önergede Facebook ile işbirliği yapıp reklam pazarını manipüle etmekle suçlanıyor. Ancak arama motoru devi bu iddialara şiddetle itiraz ediyor. Şirket son dönemlerde fazlasıyla dava ile karşı karşıya kaldı. Bu davalar birbirinden farklı konularda çeşitlilik gösteriyor. Şirket yeni yılda da davalardan kurtulamayacak gibi görünüyor.

Google ve Facebook'a işbirliği suçlaması!

İlk olarak Kasım ayında açılan antitröst davası, Teksas Başsavcısı Ken Paxton tarafından yönetilmişti. Bir dizi gözden geçirilmiş şikayet incelendiğinde yavaş yavaş daha fazla iddia da ortaya çıktı. Geçen hafta yapılan şikayete göre, Google reklam başlığı teklif uygulamalarını sınırlamayı amaçlıyor. Davada Google’ın Facebook ile iddia edilen gizli anlaşması hakkında özellikle belirli ayrıntılar sağlandı. Yeni şikayet, Google CEO’su Sundar Pichai ve Meta / Facebook CEO’su Mark Zuckerberg arasında dahili e-posta meajlarına dayanıyor. Ancak Google, anlaşmanın rekabete aykırı herhangi bir davranış içerdiğini reddediyor.

Google’ın ekonomi politikası direktörü Adam Cohen, bir blog gönderisinde, Google’ın davaya itiraz edeceğini duyurdu. Gönderide, “Şikayet işimizi, ürünlerimizi ve amaçlarımızı yanlış temsil ediyor ve makul antitröst iddiaları sunmadığı için şikayeti reddetmek için harekete geçiyoruz” diye yazdı. Davanın merkezinde, yayıncıların reklam alışverişine erişmek için Google’ın reklam sunucusunu kullanmaya zorlandıkları iddiası yer alıyor. Ancak Google, bu iddianın yanlış olduğunu söylüyor ve “aksini kanıtlayacak hiçbir kanıt yok” diyerek kendini savunuyor. Şirket ayrıca, rakiplerini Open Bidding programını kullanmaktan alıkoyduğu ve reklam açık artırmalarında Facebook lehine hile yaptığı yönündeki iddialara da itiraz ediyor.

WhatsApp sohbetlerinizi Android’den iOS’a aktarmanıza izin verecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting