Epic Games, Google’ı delil karartmakla suçladı

Epic Games iş gücünün yüzde 16'sını işten çıkarıyor!

Epic Games ile Google arasındaki dava kızışıyor. Google, davada kullanılabilecek yazışmaları bilerek ortadan kaldırmakla suçlanıyor.

Fortnite’ın yakaladığı başarının da katkısyıla oyun dünyasının en etkili şirketlerinden birine dönüşen Epic Games ile Google arasındaki anlaşmazlık büyüyor. Bildiğiniz gibi iki şirket, bir süredir mahkemede karşı karşıya geliyor. Bunun sebebi ise Epic Games’in Google’ı tekelcilik girişimi ile suçlaması. Hatırlarsanız stüdyo, geçtiğimiz yıl Google’a karşı dava açmış, Google’ın oyunları Google Play Store’a özel tutabilmek için oyun geliştiricilerine yüz milyonlarca dolar ödediğini iddia etmişti. Böyle bir hamle adil rekabet yasalarına aykırı olduğu için de Google’a dava açmıştı.

İkinci yılına giren bu dava ilerledikçe, iki taraf arasındaki suçlamalar da şiddetleniyor. Epic Games bu kez de Google’ı delil karartmakla suçluyor.

Epic Games şaşırtıcı hamlesini yaptı

Oyun stüdyosu tarafından yapılan suçlamada, Google’ın bu davada kendilerini haksız gösterecek delilleri ortadan kaldırmak için bazı çalışanlarının yazışmalarına ait kayıtları bilerek sildiği söyleniyor. Stüdyo, bu yazışmaların normalde davada kullanılacağını, fakat Google’ın bunları kasıtlı bir şekilde ortadan kaldırdığını iddia ediyor.

Epic Games, davaya bakan yargıçtan, Google’ı, bu yazışmaların içeriğini jüri üyeleriyle paylaşmaya zorlamasını istiyor. Ya da en azından böyle bir delil karartma durumunun yaşandığının jüri üyelerine bildirilmesini. Google ise bu iddiaları yalanlıyor. Mesajların belli bir süre sonra otomatik olarak silinmesinin, kullanılan Google Chat uygulamasının standart özelliği olduğuna vurgu yapıyor.

Elon Musk Twitter anlaşması federal soruşturma altında