Elon Musk Starlink kesintileri hakkında konuştu

Starlink projesi iptal edilme

Starlink projesiyle, kablosuz internet tanımını yeniden yaptıran Elon Musk, Rusya Ukrayna savaşı sebebiyle ücretsiz olarak internet sunduğu Ukrayna’dan artık kurtulmak istiyor!

Elon Musk Starlink kesintileri hakkında konuştu. Kablosuz internet tanımı her ne kadar artık günlük hayatımızda hak ettiği karşılığı bulmuş gibi görünse de, Elon Musk’ın Starlink projesi bizlere bu tanımda bir yanlışlık olduğunu gösterdi. Nitekim evlerimizde kullandığımız kablosuz internet de aslında fiberoptik kablo alt yapıları sayesinde kullanıma sunuluyor. Yani anlayacağınız es kaza binadaki kablolarda bir sıkıntı olsa, sizin o ağ üzerinden internete bağlanabilmenizin imkanı kalmıyor.

SpaceX, Ukrayna'da Starlink uydu faaliyetlerine odaklandı

Öbür yandan Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi tarafından geliştirilen ve Starlink adı verilen proje hiç de öyle değil. İnterneti tamamen uzaya yerleştirdiği devasa vericiler sayesinde yayan şirket, bu uydular sayesinde gerçek manada kablosuz internet hizmeti sunuyor. Hatta Rusya tarafından sürekli bombalanması nedeniyle tüm internet alt yapısı çöken Ukrayna halkının internete girebilmesini sağlayan sistem de tam olarak bu Starlink uyduları.

Elon Musk iddia ediyor: Starlink ışık hızında veri aktaracak

Elon Musk Starlink kesintileri hakkında konuştu

Elon Musk tarafından Ukrayna halkının emirine verilen 20 bin Starlink uydusu, belirli bir bölgeye ücretsiz ve kablosuz internet hizmeti veriyor. Ancak Elon Musk daha şimdiden maliyetlerin katlanılamaz boyutlara ulaştığını bildirerek, Pentagon’dan yardım istedi.

SpaceX Starlink uydu interneti artık 32 ülkede mevcut

Ünlü milyarder tarafından Pentagon’a gönderilen bir mektupta ifade edildiği üzere, bu yardımın SpaceX’e maliyeti şimdiden 80 milyon doları aştı. 2022’nin sona ermesiyle birlikte maliyetin 100 milyon doları geçeceği belirtilirken, 2023 yılının tamamında bu hizmetin sunulması halinde ise şirkete 400 milyon dolardan fazla zarar yazılacak. İşte bu yükü tek başına kaldıramayacağını düşünen Elon Musk ise, Amerika Birleşik Devletleri’nden yardım bekliyor.

Sony Honda ortaklığında ilk EV 2025 yılında gelebilir