Ana sayfa Genel Starlink 30 bin yeni uydu daha fırlatacak

Starlink 30 bin yeni uydu daha fırlatacak

Elon Musk’ın uzaydan mini uydularla internet servisi sağlama projesi Starlink 30 bin yeni uydu daha fırlatmak için izin talep etti. Peki bu ne anlama geliyor?

Mini uydulardan oluşacak Starlink ağı dünyanın çevresini saracak 12 bin uydudan oluşacaktı. Ancak Musk’ın yeni planına göre uyduların sayısı 42 bine çıkacak. Böylece çok daha geniş bir bölgede, daha geniş bağlantı imkanı sunabilecek.

Starlink 30 bin uyduyla okyanuslarda bile internet sağlayacak

Bugüne kadar denemeler için 60 mini uyduyu uzaya gönderen Musk, yakında her roket fırlatışında 1500 yeni uyduyu yörüngeye yerleştirmeye başlayacak. Ardından da insanlara internet bağlantısı satmaya başlayacak. Üstelik bu bağlantı dağlık arazilerde ve okyanuslarda da çalışacak.

Musk’ın uyduları 204 mil ile 360 mil yükseliğe yerleşecek. Ancak uzaycılılık ve bilim çevreleri bu Musk’ın bu yüksekliğe uydu yerleştirmesini istemiyor zira diğer uyduların da yer aldığı bu yükseklikte 42 bin minik uydunun dönüp durması, kontrolü çok zor bir trafik yaratacak.

Facebook sattığı reklamlarda hile yaptı!

Üstelik bu yükseklik dünyanın çevresindeki en temiz bölge olarak biliniyor ve uzay istasyonu da dahil olmak üzere, uzay gemilerinin yoğun kullandığı bir bölge. Astronotlar da bu yükseklikte uzay yürüyüşleri yapıyor. Dolayısıyla, 42 bin minik merminin bu yükseklikte vızır vızır uçacak olması herkesi endişelendiriyor.

Ancak ABD’nin her isteğini ikiletmeden kabul ettiği mükemmel çocuğu Musk, bu planlarından vazgeçmeyecek gibi görünüyor.

Starlink 30 bin uydu

 

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Samsung Galaxy Z Flip! Katlanabilir ekranlı bu telefona ihtiyaç var mı?

Samsung, geçtiğimiz günlerde düzenlediği özel bir etkinlik ile yeni Galaxy S20 ailesini görücüye çıkardı. Bu esnada sürpriz bir üye daha kendini gösterdi, ki bu...

Son Haberler