Ana SayfaHaberElon Musk iddia ediyor: Starlink ışık hızında veri aktaracak

Elon Musk iddia ediyor: Starlink ışık hızında veri aktaracak

SpaceX CEO’su Elon Musk, uydu tabanlı internet hizmeti Starlink’in ışık kadar yüksek bir hızda veri aktarımı yeteneğine sahip olacağını iddia etti. Musk’a göre Starlink ışık hızında veri aktaracak. İşte detaylar.

Elon Musk her zaman büyük işlerin peşinde diyebiliriz. Kripto parasının gündemini tutan CEO, bu sefer farklı bir konuda fikirlerini ortaya koydu. Musk’a göre Starlink ışık hızında veri aktarımı sağlayacak. Musk’ın iddia ettiği gibi iletim hızının, genel hızdan yaklaşık yüzde 40 daha hızlı olması bekleniyor. GizmoChina’nın raporuna göre şu anda Starlink ağı bir çanak, uydular ve yer istasyonlarına dayanıyor. Görünüşe göre şirket, uydularla haberleşmelerinin uzun sürmesi nedeniyle hızlı veri aktarımlarına engel teşkil eden bu yer istasyonlarından kurtulmayı hedefliyor.  Raporda, Musk’ın iddia ettiği gibi lazerlerle iletim hızının, genellikle optik fiberlerde olduğundan yaklaşık yüzde 40 daha hızlı olması beklendiği belirtiliyor. Sonuç olarak, Musk’ın hedefi yere dokunmaya gerek kalmadan inanılmaz hızlı internet aktarım yeteneklerine tanık olmak diyebiliriz.

Elon Musk iddia ediyor: Starlink ışık hızında veri aktaracak

Rapora göre, Musk’ın açıklaması dikkate alındığında ve fiber ile mevcut hıza göre hız hesaplandığında, Starlink, veri paketlerini saniyede 180.832 mil hızla aktarabilecek. Bu hızın yaklaşık yüzde 97 olduğu olması demek. Son zamanlarda Musk, Twitter’da havacılık şirketi SpaceX’in yakında Hindistan’da Starlink’i piyasaya sürebileceğini belirtti. Starlink, yakın zamanda müşterilere 100.000 terminal sevk etti. Proje, bir takım uydular aracılığıyla küresel geniş bant bağlantısı sağlamayı amaçlıyor.

Facebook yanlış bilgilerin haberlerden çok daha fazla etkileşim aldığını duyurdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting