Starlink terminalleri Ukrayna’daki Rus güçleri tarafından kullanılıyor

Starlink terminalleri Ukrayna'daki Rus güçleri tarafından kullanılıyor

Starlink terminalleri ile ilgili şaşırtıcı bir detay ortaya çıktı. İşte tüm detaylar.

The Wall Street Journal’ın raporuna göre Starlink uydu internet terminalleri Ukrayna’daki Rus kuvvetleri tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Yayın, Elon Musk’a ait SpaceX tarafından geliştirilen terminallerin doğu Ukrayna ve Kırım’daki saldırıları koordine etmek için kullanıldığını gösteriyor. Ayrıca Starlink terminalleri, savaş alanında dronları ve diğer askeri teknoloji türlerini kontrol etmek için kullanılabilir.

Starlink terminalleri Ukrayna'daki Rus güçleri tarafından kullanılıyor

Terminaller, karmaşık bir karaborsa satıcıları ağı aracılığıyla Rus kuvvetlerine ulaşıyor hem de Starlink cihazlarının ülkede yasaklanmış olmasına rağmen. Raporlar ayrıca bazı terminallerin orijinal olarak eBay’den satın alındığını da gösteriyor. Starlink terminallerine yönelik bu karaborsanın işgal altındaki Ukrayna’nın ötesine ve Sudan’a kadar uzandığı iddia ediliyor.

Şubat ayında Elon Musk, terminallerinin Ukrayna’ya karşı savaşta Rus askerleri tarafından kullanıldığına dair daha önceki raporlara değinmişti. X’te şunları yazdı: “Bildiğimiz kadarıyla Rusya’ya doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir uydu satılmadı.” Reuters’e göre Kremlin de bu raporları yalanladı. Bu açıklamalara rağmen WSJ, “binlerce pizza kutusu büyüklüğündeki cihazın” “bazı Amerikalı düşmanlara ve savaş suçlularıyla suçlananlara” ulaştığını söylüyor. Elon Musk şirketleri üzerinde kontrolü kaybetmiş gibi, hatta  Rusya ve Ukrayna arasında olaylar hız kesmeden devam ederken adını buraya karıştırdı denebilir.  X tarafında ise işler hiç de istediği gibi gitmedi denebilir.

Huawei’nin yeni akıllı saatleri yepyeni bir teknolojiyle gelecek