Elektrikli otomobil satışları giderek artıyor

Volkswagen Elektrikli Otomobiller İçin Milyarlarca Euro Harcıyor

Otomobil pazarındaki satışlar artmaya devam ediyor. Bu artışın önemli bir kısmını ise elektrikli otomobiller oluşturuyor. Özellikle Avrupa’da elektrikli otomobillere olan talep patlama yapmış durumda.

Elektrikli otomobil satışları giderek artıyor. Son 2 – 3 yıldır elektrikli otomobillere olan ilginin arttığını söyleyebiliriz. Özellikle geçtiğimiz yıl pek çok otomobil üreticisi, elektrikli otomobiller için önemli yatırımlarda bulundu. Örneğin kısa bir süre önce Premium otomobil segmentinin önde gelen isimlerinden Volvo, olabilen en kısa sürede sadece elektrikli araç üretimine yoğunlaşacaklarını açıkladı.

Elektrikli otomobil fiyatlarında düşüş

Peki elektrikli otomobillere olan ilgi ne durumda. Özellikle Avrupa’da elektrikli araçların satışında önemli artışlar yaşanıyor. Pazardaki önemli isimlerin elektrikli motora sahip model sayısını arttırmasıyla birlikte, fosil yakıtla çalışan motora sahip otomobillere olan ilgi de azalmış durumda.

Ayrıca pek çok Avrupa ülkesinde kullanıcıların elektrikli otomobilleri satın almaları için çeşitli teşvikler de yapılıyor.

Ford elektrikli otomobil

Elektrikli otomobil satışları giderek artıyor

Türkiye’ye geldiğimizde ise elektrikli araç kullanımının hala Avrupa ortalamasının çok aşağısında olduğunu görüyoruz. Elbette bu durumun birden fazla nedeni mevcut. Fakat bu nedenlerden en önemlisi, elektrikli araç fiyatlarının fazlasıyla uçuk olması. Örneğin Renault’un Zoe isimli mini modeli bile Türkiye’de 800.000 TL’yi aşan absürt fiyatlardan satılıyor. Hal böyle olunca Türkiye’de elektrikli otomobil satışlarının artması da çok kolay olmayacaktır.

Volkswagen elektrikli otomobil

Bir umut TOGG’un uygun bir etiketle satışa çıkması, ülkemizdeki diğer elektrikli otomobil fiyatlarını da etkileyebilir. Tabi ki şimdilik bunu konuşmak için biraz erken. Bu arada dip not olarak belirtelim. TOGG’un 2023 yılında satışa sunulması bekleniyor.

2023’te 5G’li telefon almak mantıklı mı? İşte cevabı