Elektrikli otomobil satışları çok da iyi gitmiyor

togg

Elektrikli otomobil devrimi hala pek çok ülkede istenilen düzeyde değil. Özellikle Avrupa’nın doğusunda elektrikli otomobillere çok fazla talep yok. Şimdi üreticiler taleplerin artması için kampanyalar yapmaya hazırlanıyor.

Elektrikli otomobil satışları çok da iyi gitmiyor. Artık yavaş yavaş elektrikli otomobiller çağına giriyoruz. Bu konuda pek çok üretici firmanın önemli yatırımları söz konusu. Hatta Türkiye de TOGG ile bu pazarda söz sahibi olmaya çalışacak.

Fakat yapılan araştırmalar elektrikli araçlara olan ilginin hala beklenilen düzeyde olmadığını gösteriyor.

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY, Mobilite Tüketici Endeksi’nin sonuçlarını açıkladı. Endeks; Avustralya, Kanada, Çin, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Yeni Zelanda, Singapur, Güney Kore, İsveç, Birleşik Krallık ve ABD olmak üzere 13 ülkeden 9.000’den fazla tüketicinin elektrikli araç satın almaya ilişkin görüş ve eğilimini yansıtıyor.

Elektrikli otomobil satışları

Elektrikli otomobil satışları çok da iyi gitmiyor

Anket sonuçlarına göre; elektrikli araç satışlarında gelecek 12 aylık dönemde patlama yaşanacağı öngörülüyor. Gelecek yıl araç satın almayı planlayan her 10 tüketiciden 4’ü (%41) elektrikli araç satın almayı planlıyor. Söz konusu oranın Kasım 2020’deki endeks sonuçlarına göre 19 baz puan yükseldiği görülüyor. Bununla birlikte halihazırda elektrikli araç sahibi olan tüketicilerin %77’si bir sonraki aracının da elektrikli olacağını ifade ediyor.

Renault elektrikli otomobil

Genel araç talebi de arttı

Genel olarak tüketicilerin %50’si elektrikli ya da yanmalı motor bir araç satın almayı planlıyor. Söz konusu oranın Kasım 2020’deki endeks sonuçlarına göre 17 baz puan yükseldiği görülüyor. Tüketicilerin %65’i elektrikli ya da yanmalı motor bir araç satın almayı gelecek 12 aylık dönem için planlıyor.

Anket sonuçları elektrikli araçlara olan ilginin temelinde çevresel endişelerin yer aldığını gösteriyor. Tüketicilerin %78’i Covid-19 pandemisinin çevresel konular ile ilgili farkındalığını arttırdığını belirtiyor. Elektrikli araç satın almayı planlayanların %53’ü bireysel olarak kendi çevresel etkilerini azaltmanın sorumlulukları olduğunu dile getiriyor.

Volkswagen elektrikli otomobiller konusunda kararlı

Ankete katılan tüm tüketicilerin %66’sı elektrikli bir araç için daha fazla ücret ödemeyi kabul edebileceğini belirtirken, bir sonraki aracının elektrikli olacağını söyleyenlerde bu oran %91’e yükseliyor. Öte yandan elektrikli araç satın almayı planlamayan tüketiciler için fiyat en önemli belirleyici faktör olarak öne çıkıyor.

Oppo kendi yonga setini geliştiriyor