Ana SayfaOtomobilElektrikli otomobil satışları her yıl ikiye katlanıyor!

Elektrikli otomobil satışları her yıl ikiye katlanıyor!

2018 yılında dünya genelinde tam 1.26 milyon elektrikli otomobil satıldı. Satışlar her yıl neredeyse iki katına çıkıyor. İşte detaylar.

İngiltere merkezli otomotiv pazarı araştırma kuruluşu Jato Dynamics geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir raporda küresel çaptaki elektrikli otomobil satışlarına değindi. Son üç yılda dünya genelinde satılan elektrikli otomobillere ait verilerin yer aldığı rapor küresel otomotiv sektörünün büyük bir dönüşüm sürecine girdiğini ve bu sürecin ne kadar hızlı ilerlediğini gözler önüne seriyor.

Jato Dynamics’in yayınladığı raporda 2016’da 391.000, 2017’de 727.000 ve 2018’de 1.2 milyon olarak belirtilen elektrikli otomobil satışlarının her yıl neredeyse iki katına çıktığı, geçtiğimiz yıl ise 2017 yılına göre %74 oranında artan satışların ilk kez yedi haneli bir satış rakamına ulaştığı görülüyor.

Çin elektrikli otomobillerde dünyada lokomotif konumunda!

1.26 milyon elektrikli otomobiller için iyi bir rakam. Ancak bu rakamları dikkatlice incelemeliyiz. Veriler bizlere bu satışların yaklaşık %65’ini Çin’in tek başına karşıladığını gösteriyor. Tabii bu durumda Çin’in 1.4 milyar nüfusa sahip olmasının ve hükümetin sıfır emisyonlu elektrikli otomobillere yönelik yürüttüğü teşvik politikalarının önemli bir rolü var. Ancak bu tür teşviklerin Çin kadar güçlü olmasa da ABD ve Avrupa’da olduğu da bir gerçek. Teşviklere karşın ABD’nin 209.000 ile satışların sadece %18’sini karşılayabildiği ortada.

Bununla birlikte rakamlara ABD’de eklenince Avrupa’ya pek fazla bir şey kalmamış gibi görünüyor. İki büyük pazardan geriye kalan satışlar Norveç, Almanya ve Fransa sayesinde Avrupa tarafından ucu ucuna karşılanabilmiş. Bu, elektrifikasyonda Çin ve ABD ile Avrupa arasındaki farkın ne kadar büyük olduğunu açıkça gösteriyor.

elektrikli otomobil

Satışları marka bazında değerlendirmek gerekirse ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors’un Model 3 satışları ile zirvede yer aldığı ve Çinli rakibi BAIC Motor Corparation’ın zirveye ortak olduğu görülüyor. Zirvedeki iki markanın satış rakamları arasındaki farka baktığımızda ise Kaliforniyalı üreticinin bu başarıyı en az önümüzdeki iki yıl daha tekrarlamasının kuvvetle muhtemel olduğunu söyleyebiliriz.

Tesla Model S sürücüsü yanarak can verdi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting