Ana SayfaOtomobilRenault'tan iki rekor birden!

Renault’tan iki rekor birden!

Fransız otomotiv devi Renault geçtiğimiz günlerde iki rekor birden kırdığı duyurdu. Bunlardan birisi kendi evinde diğeri ise Avrupa’da. İşte detaylar.

Renault geçtiğimiz yıl da Avrupa’daki elektrikli otomobil satışlarında liderliğini ilan etti. Böylece ardı ardına dördüncü kez Avrupa satışlarındaki liderliğini korumuş olan Fransız otomotiv devi büyük bir satış başarısına imza attı. Tabii bu başarıda ZOE ve Kangoo ZE gibi modellerin önemli birer itici güç oldu.

Kısa bir süre önce netleşen JATO Dynamics raporları geçtiğimiz yıl Avrupa’da 200.000 civarında saf elektrikli otomobil satıldığını gösteriyor. Bu satışların önemli bir kısmının ise Avrupa pazarında söz sahibi birkaç markadan biri olan Renault tarafından karşılandığı görülüyor.

Şirket yetkilileri geçtiğimiz yıl eski kıtada yola çıkan her üç elektrikli otomobilden birinin Renault markasına ait olduğunu açıkladı.

Öte yandan durum ulusal düzeyde de eşit derecede etkileyici. Fransa’da dolaşan elektrikli otomobillerin yaklaşık %57’sinin de kendileri tarafından üretildiğini belirten yetkililer Fransız markanın kendi evinde de lider olduğunun altını özellikle çizdi.

Renault ve Avrupa için kritik 200.000 eşiği!

Fransa ve Avrupa’daki satışlarda pazardaki liderliğini bir kez daha ortaya koyan Fransız otomobil üreticisi aynı zamanda küresel anlamda da önemli bir eşiği aşmayı başardı. Bir yılda küresel pazar için toplamda 200.000 elektrikli araç üretti. Bu araçların 3’te 1’ini ise kendi evinde ve Avrupa’da sattı. Bununla birlikte geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre %47 büyüyen Avrupa elektrikli otomobil pazarı da ilk kez 200.000 elektrikli araç barajını geçti. Renault ise ortağı Nissan ile Avrupalı ​​sürücülerin elektrikli taşıtlara olan talebini en iyi şekilde karşılamaya çalıştı.

Elektrikli otomobil satışları her geçen yıl ikiye katlanıyor!

Renault’un elektrikli araç bölümünde Kıdemli Başkan Yardımcısı olan Gilles Normand ise bu durumu şu cümlelerle açıkladı: “Avrupa’da 200.000’den fazla müşterinin elektrikli otomobilleri günlük yaşamlarının bir parçası haline getirmek için Renault’u seçtiğini duyurmaktan gurur duyuyoruz. Tabii ki bu çok daha uzun bir yolculuk için sadece bir adım. Önümüzdeki on yıl için hedefimiz elektrikli hareketliliği herkes için ulaşabilir hale getirmek. Elektrikli araçlar 2022’ye kadar satışlarımızın %10’unu temsil eder hale gelecek.”

Renault

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting