Ana Sayfa Genel Elektrikli Araçlar Her Şeyiyle Yerli Olacak

Elektrikli Araçlar Her Şeyiyle Yerli Olacak

Son zamanlarda Türk Mühendislerinde ki atılımlar dikkatimizi çekiyor. Daha çok üretmekle meşgulüz artık.

Avrupa, daralan bir kısır döngü içerisine girmişken, küllerinden dirilen bir coğrafya var ve bunun liderliğini her alanda yapacak olan Türkiye’dir. Seviniyoruz. TÜBİTAK aracılığıyla bilim adamlarına verilen destekler, teknolojik yenilikler için yapılan çağrılar yerini buluyor. Demek ki destek verildiğinde ve program dahilinde çalışmalar yapıldığında üretilmeyi bekleyen Türk Mühendisler tarafından pek çok ürün var. Millileşme projesi de bunun başka bir ayağı ve Teknolojide Türk damgasını belirleyen uygulamalardan sadece birisidir.

2011 Tesla Roadster 2.5

Biz Elektrikli arabaların aksamlarının Türk mühendisler tarafından yapılmasını öngören desteklere geçelim. TÜBİTAK tarafından yapılan ilk çağrıya cevap geldi. Elemeler yapıldı ve destekler hazırlandı. Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı kapsamında yapılan çağrıya 20 proje başvurdu. Aralarında kamu, özel şirketler ve üniversiteler var. Bunların vazifesi şu olacaktır. Tasarım konusunda çalışacaklar, aynı zamanda elktrikli araçların kontrol sistemlerini geliştirmek, motorlarını tasarlamak, batarya sistemini yapmak. Bunları tasarlayacak olan proje sahiplerinden sonra işi bir araya getirecek olan Elektrikli Araç Üretici Kuruluşları (AÜK) sonlandıracaktır. Hayırlısı diyelim ilk yerli otomobil konusunda yapılan çalışmalar var. Elektrikli araçlar konusunda da ayrı bir yerlileştirme çalışmaları devam ediyor. İki koldan da hareket var yani. Bunları bizlere çok deneyim kazandıracaktır. Otomobil dünyasına Türk mühendislerinin araçları imza atacaktır.

Üretilecek araçlarda yurtiçi ve yurtdışı tüm rekabet kriterleri göz önünde tutuluyor. Projeler arasında 12 otomobil yer alıyor. 3 hafif ticari araç, 2 otobüs yer alıyor. Büyük bir proje yani.

İşin daha birinci aşaması tamamlandı. 20 proje mali olarak, tekniksel olarak, bilirkişi tarafından araştırıldı. Bunun sonucunda 10 proje öne çıktı ve ikinci aşamaya yani kesin Ar-Ge desteği alacağı aşamaya geçmeye hak kazandılar. Bu süreç, birinci aşamayı geçen firmaların projeleri hakkında daha ayrıntılı bilgileri sürmesiyle devam edecek. Ayrıntılı bilgiler tekrardan değerlendirilerek, sonuçlar 2013 Aralık ayında açıklanacaktır. Bu projelerin devamını diliyor ve memleketimize hayırlar getirmesini diliyoruz. Millileşme çalışmaları teknolojik adımların Türkiye adına önemli bir yönüdür. Bu nedenle Teknolojik gelişmelerin bu yönünü değerlendirmeye, yazmaya devam edeceğiz. Bunlardan herkesin haberdar olması gerekir diye düşünüyoruz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting