Ana Sayfa Gundem X-Ray Cihazını Tarihe Karıştıracak İcat Türk Mühendislerden

X-Ray Cihazını Tarihe Karıştıracak İcat Türk Mühendislerden

Her zaman yazmaya devam edeceğiz dedik. Teknoloji dünyasında Türk Mühendislerinin yerini. Bu yer son zamanlarda kendisini daha da hissettirecek şekilde genişliyor.

Bilişim ve telekominasyon alanında Türklerin, Avrupa’yı geride bıraktığı rakamlarını aldıkça seviniyoruz. Üretim teknolojileri aşamasından da bakıldığın da, rakamlarda değişikliğe gidip, güncellemelerin Türkiye adına artı yönde olacağı zamanlara yaklaşmaktayız. Şimdi Türk Mühendislerinin geliştirdiği Terahertz Görüntüleme Sistemi’ne değinmek istiyorum. Bu proje TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü, Uluslar arası İleri teknoloji Laboratuvarı ve Bilkent Nanotam ortaklığı ile geliştirildi.

xraydedektorleri-2

Böylece x-ray cihazları artık hayatımızdan çıkacaktır. Çünkü bu sistem x-ray cihazına göre daha kullanışlıdır. 10 metre öteden üzerinde silah, bomba, kesici alet gibi zarar verici malzeme taşıyan kişileri tespit ediyor ve sistem merkezine fotoraflıyarak aktarıyor. Bu sistemle beraber havaalanlarında ki x-ray cihazı kuyrukları da sona erecektir. En  çok ayakkabı çıkartma, çantayı çıkartma gibi sıkıcı durumların ortadan kalkacak olması beni sevindiriyor. Askeri ve sivil alanlarda bu sistem kullanılacaktır. Teknolojik yeniliğin hayatımıza getirdiği rahatlıktan biri de bu olacak. Ayrıca bu sistemin diğer bir güzel yanı x-ray cihazı gibi zararlı olamamasıdır. Bu cihazın yaydığı ışınlar insan sağlığına zarar vermeyecek özelliktedir.

Sistem çalışması şu şekilde olacaktır. 10 metre uzaklıktan 3 sm çözünürlüğe sahip görüntülere aktaracaktır. Sahip olunan görüntüler üzerinde silah, bomba ve bıçak gibi tehlikeli malzemeler güvenli bir uzaklıktan tespit edilecektir. Uyuşturucu ve yasa dışı malzemelerin tespitleri de 10 metre uzaklıktan yapıla bilecektir. Bu uygulamanın daha güvenli alanlar oluşturmasını diliyoruz. Suçlulara, kötü niyetlilere fırsat vermemesini diliyoruz.  Ürünün tanıtımı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün tarafından yapıldı. Ergün’de çok özel tasarlanmış bir ürün olduğunu söyledi. Bunun Türk Mühendislerinin başarısı olduğuna değindi. İlerleyen zamanlarda Türk Mühendislerinden daha güzel icatlar bekledikleri haberini verdi. Bizim de düşüncelerimiz aynı Bakan Ergün’le, biz takip etmeye devam edeceğiz başarıları, çalışmaları.

Teknolojik yenilikler Türk Mühendisler tarafından yapıldıkça benim için daha anlamlı oluyor. Çünkü kazanan memleketimiz oluyor. İnsanımız oluyor. Daha fazla yenilik daha sağlam geleceklerin işaretidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting