EA Sports, Premier Lig ile anlaşmak üzere

FIFA 23

FIFA serisinin yerine EA Sports FC adlı yeni bir seri başlatmaya hazırlanan EA Sports, ligin lisansını almak için Premier Lig ile anlaşmak üzere.

Bildiğiniz gibi oyun dünyasında bir dönem sona eriyor. 1993 yılında FIFA International Soccer oyunuyla hayatımıza giren ve o günden beri en çok satan oyun serileri arasında yer alan FIFA serisi, tarihe karışıyor. FIFA kurumu ile isim hakları konuşunda anlaşamayan EA Sports, bundan sonra futbol oyunlarını EA Sports FC adı altında piyasaya sürecek. EA Sports FC serisinin ilk oyunu bu yılın sonlarına doğru, FIFA 24’ün yerine oyun severlerle buluşacak.

EA Sports artık FIFA’yı geride bırakıp yeni bir seriyle yoluna devam edeceği için, bu yeni girişiminde kendisine yeni ortaklar bulması, mevcut ortaklıklarını da yenilemesi gerekiyor. İşte bu doğrultuda zaman kaybetmeden harekete geçen EA Sports, bugün artık dünyanın en büyük ligi olarak herkes tarafından kabul gören Premier Lig ile anlaşma noktasına geldi. Bu anlaşma ile EA Sports, sadece İngiltere futbol ligine yeni oyunlarında yer vermeye hak kazanmakla kalmayacak, aynı zamanda bu ligin oyun dünyasındaki lisanslı tek temsilcisi olacak. Çünkü gelen bilgilere göre bu anlaşmanın bir parçası olarak Premier Lig’in hakları EA Sports’a özel olacak. Yani PES (yeni adıyla eFootball) ya da yeni gelen UFL gibi diğer futbol oyunlarında bu dev lig lisanslı olarak yer alamayacak.

Premier Lig

Sky News’ün haberine göre EA Sports, İngiltere futbol liginin haklarını satın almak için altı yıllık bir anlaşma imzalayacak ve bu anlaşma kapsamında lige 588 milyon dolar ödeyecek. Bu oldukça yüksek bir rakam olsa da FIFA ile yollarını ayıran EA Sports’un yeni serisini başarıya ulaştırabilmek için bu anlaşma büyük önem taşıdığı için EA Sports adına da bir kazanım olarak görülüyor.

Türkiye VPN kullanımında patlama yaşadı