Çin’deki yeni koronavirüs dalgası üretime sekte vuracak

Adobe, çalışanlarına COVID-19 aşısı yaptırmaları için son tarihi verdi

Dünyayı kasıp kavuran COVID-19 virüsünün çıkış noktası olan Çin’de işler bir türlü yoluna koyulamıyor.

Çin’deki yeni koronavirüs dalgası üretime sekte vuracak. Koronavirüs nam-ı diğer COVID-19, son üç senemizi adeta zehir eden bir illet. Çin’de başlayıp bütün dünyaya dalga dalga yayılan ve insanlığın ömründen dolu dolu üç seneyi alıp götüren bu salgın, şu günlerde yavaş yavaş etkisini kaybetmeye başladı. Özellikle Avrupa ve ülkemizde, günden güne gevşetilen önlemler insanlık adına umut verici olsa da, Çin’den gelen yeni haberler hiç de iç açıcı değil.

Çin’de vakalar yakın bir zamana kadar durağan şekilde ilerliyordu. Ancak özellikle son bir haftadır bazı bölgelerdeki vaka sayılarında hızlı bir artış trendinin yaşanması Çinli yetkilileri de harekete geçirdi. Özellikle Çin’in Shenzen şehrinde yaşanan olağanüstü artışlar sonrası, bu şehirde şimdilik bir hafta süreyle hayatın durduğunu söyleyebiliriz.

COVID-19 antiviral hapı geliyor! İlk hap onaylandı

Çin’deki yeni koronavirüs dalgası üretime sekte vuracak

Alınan tedbirler gereğince bir hafta boyunca bu şehirde insanların dışarı çıkması yasaklanırken, toplu taşıma gibi faaliyetlere de ara verildi. Haliyle böyle bir durumda da üretimin sekteye uğraması da kaçınılmaz. Peki Shenzen neden önemli? Çünkü Foxconn’un ana üretim tesisi burada yer alıyor ve Foxconn başta Apple olmak üzere birçok büyük markanın en önemli yarı iletken üreticilerinden biri.

Şirket şimdilik bu üretim aksamasının tolere edilebilecek boyutlarda olduğunu açıkladı. Ancak yasakların uzaması ya da kısıtlamaların sürmesi halinde işlerin değişebileceği ve özellikle Apple cephesinde tedarik sıkıntısı yaşanabileceği bir gerçek.

Ms Marvel, Disney+’ta 8 Haziran’da ortaya çıkacak


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir