ChatGPT ne kadar güvenilir? İşte bu sorunun yanıtı

ChatGPT dolandırıcılığı artıyor

Yapay zekanın insanları işinden edip edemeyeceği tartışılmaya devam ederken, bir avukat tarafından yapılan hata bu durumun kısa vadede pek mümkün olmayacağını ortaya koydu.

ChatGPT ne kadar güvenilir? İşte bu sorunun yanıtı. Sohbet tabanlı yapay zeka chatbotlarının birçok sorunu mevcut ve bu sorunların arasında en belirgin olanı, genellikle varsayımlar yapmaları ve kullanıcının isteğine uygun olmayan bilgiler üretmeleri. OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, bu noktada öne çıkan bir dil modelidir. Kendisine sorulan bir soruya yanıt verirken, gerçek olmasa bile bilgi eksikliklerini dolduracak bilgileri oluşturabilmektedir.

chatgpt

Yeni Hyundai KONA

Yeni bir olay, bu durumu gözler önüne serdi. The New York Times’ın Mashable üzerinden aktardığına göre, 30 yıldır avukatlık yapan Steven Schwartz, bir dava sürecinde ChatGPT’nin sağladığı bilgilerle karşılaştı. Schwartz, bir uçuş sırasında kendisine çarpan bir servis arabasının dizine çarpması sonucunda Kolombiya merkezli havayolu şirketi Avianca’ya dava açan Roberto Mata’nın avukatıydı.

ChatGPT artık 11 ülkede daha mevcut

ChatGPT ne kadar güvenilir? İşte bu sorunun yanıtı

Avianca, davayı düşürmek için başvurdu. Schwartz ve Mata’nın diğer avukatları ise davayı düşürülmemesi için mahkemeye dilekçe sundular. Ancak burada Schwartz ve ChatGPT arasında bir hata yaşandı. Schwartz, ChatGPT’yi dilekçesini desteklemek için kullandı ve dil modeli, bir dizi mahkeme kararı önerdi. Ancak bu davalardan hiçbiri gerçek olmayan durumlar üzerine kurulmuştu.

Bu durum, Avianca’nın hukuk ekibi ve hakim tarafından hızla fark edildi. Schwartz’ın dilekçesinde atıfta bulunduğu davalardan hiçbirini bulamadılar. Schwartz, mahkemeye sunduğu beyannameye göre, ChatGPT’nin içeriğinin yanıltıcı olabileceğinin farkında olmadığını ifade etti. Hakim, Schwartz ile ilgili “potansiyel yaptırımları tartışmak” için bir duruşma planladı.

ChatGPT yeni eklentiler aldı! İşte yeni özellikler

Bu olay, kendi işlerini yapmayı planlayan ve yapay zeka sohbet botlarının sonuçlarını kullanmayı düşünen herkese bir uyarı niteliği taşıyor. Zaman kazanabileceğinizi düşünebilirsiniz, ancak kendi sıkı çalışmanızı yapay zeka sonuçlarıyla değiştirirseniz, daha fazla sorunla karşılaşabilirsiniz. ChatGPT ne kadar güvenilir? İşte bu sorunun yanıtı.

The Last of Us 2. sezon 2025’e kalabilir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir