Biontech aşısı Omicron’a karşı etkili mi? İşte cevabı

Omicron varyantıyla ilgili şaşırtıcı açıklama: Gribe dönüşüyor

Biontech aşısı Omicron varyantına karşı etkili mi? İşte bu sorunun cevabı yapılan araştırmalar sonucunda belli oldu.

Biontech aşısı Omicron’a karşı etkili mi? İşte cevabı. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz haftalarda yeni bir koronavirüs varyantı daha ortaya çıktı. Güney Afrika’da ortaya çıkan bu varyanta Omicron ismi verildi. Önceki varyantlara göre çok daha hızlı yayılan ve daha yıkıcı olan Omicron’un aşılara karşı ne derece dirençli olduğu merak ediliyordu. Özellikle de Biontech aşısının varyant karşısında etkili olup olmadığı tartışma konusuydu. Afrika’da ortaya konan bir araştırma tüm bu sorulara cevap niteliğinde.

Biontech aşısı Omicron’a karşı etkili mi? İşte cevabı

Afrika Sağlık Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre Biontech aşısı yeni varyanta karşı kısmen de olsa etkili oluyor. Ancak korumanın arttırılması açısından üçüncü doz aşının mutlaka yaptırılması gerektiğinin altı çiziliyor.

İki doz aşı olanların sayısı açıklandı

Yani aşı Omicron varyantına karşı etkili ancak iki doz yeterli olmayabilir. Bu bakımdan aşı olmayanların en acil şekilde aşı süreçlerini başlatması öneriliyor. Zira gelen haberlere göre Omicron, Çin’de ortaya çıkan ilk koronavirüse göre tam kırk kat daha güçlü.

Araştırmanın yapıldığı laboratuvarın şefi olan Alex Sigal de tüm bu noktaları destekleyen bir açıklama yaptı. Sigal, “Aşılarca desteklenen bağışıklıkta daha da ilerleme olacak. İyi bir hatırlatma dozu muhtemelen hastalık ihtimalinizi, özellikle daha ağır bir hastalığa yol açan ağır bir enfeksiyon ihtimalini düşürecektir. Hatırlatma dozu olmayanlar bu aşıyı yaptırmalı ve daha önce hastalığa yakalananlar aşı olmalı.” ifadelerini kullandı.

Peugeot 3008 fiyatlarıyla şaşırtmaya devam ediyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir