Apple yeni iPad Air ve Mac’leri duyurmaya hazırlanıyor

123 20

Apple gelecek hafta gerçekleşecek olan iPhone 15 etkinliği için son hazırlıkları yapıyor. Şirketin yeni iPad Air ve Mac’ler için Ekim ayında ayrı bir etkinlik daha yapabileceği ileri sürülüyordu. Şimdi bu konu hakkında yeni gelişme var.

Apple’la ilgili güvenilir kaynaklardan biri olan Mark Gurman yine dikkat çekici açıklamalar yaptı. Gurman’a göre Apple, Ekim’de ayrı bir etkinlik yapmayacak. Ünlü gazeteci şirketin yeni nesil iPad Air’ı ve M3 işlemcili Mac’leri etkinlik yerine basın duyurusu yaparak tanıtacağını ileri sürdü. Gurman, “Apple, iPad Air 6’yı geliştiriyor. Yakın zamanda bu tableti görmemiz olası” dedi. Bu sene başında M2 Pro ve M2 Max işlemcili MacBook Pro’lar da kısa video ve basın duyurusu ile açıklanmıştı. Apple yine aynı yolu izleyebilir.

Her ne kadar Mark Gurman iPad Air 6’nın açıklanabileceğini söylese de, bunun tam tersini belirten farklı iddialar da var. Hatta kısa süre önce yayınlanan bir raporda iPad Air 6 ve iPad mini 7’nin 2024’te tanıtılabileceği ifade edilmişti. Her iki tabletin iPad Pro’larla birlikte açıklanması da şaşırtıcı olmaz.

ipad air

Apple yeni nesil tabletlerinde neler yapmayı planlıyor? Mark Gurman’a göre Apple mevcut Magic Keyboard’a yönelik eleştirileri ele alarak yeni modelde daha büyük trackpad sunacak. Gurman, iPad Pro‘nun yeni Magic Keyboard sayesinde daha fazla dizüstü bilgisayara benzeyeceğini vurguladı. Görünüşe göre 2024 model Pro tabletler 2018’den bu yana iPad Pro serisinde yapılan en büyük yeniliklere sahip olacak.

Mark Gurman yeniliklerin temel değişiklikler getireceğini söyledi. J717, J718, J720 ve J721 model isimlerine sahip yeni iPad Pro’ların dikkat çekici özelliklerinden biri OLED ekranı olacak. OLED ekran kullanım ömrü, renk doğruluğu, görüntü kalitesi bakımından avantajlar sunsa da diğer yandan yeni Pro tabletlerin fiyatının artmasına da neden olacak görünüyor.

Yeni iPad Pro’lara, iPad Air 6 ve iPad mini 7’ye M3 işlemcisi güç verecek. Air 6 ve mini 7’de işlemci dışında kamera yükseltmesi, daha iyi ses sistemi olması bekleniyor. Bunlara ek olarak ince çerçeveli tasarımın da kullanılabileceğine dair rivayetler var. Tabii ki bunların hepsinin birer iddia olduğunu ve Apple’ın farklı yeniliklere de imza atabileceğini belirtelim.

OPPO A2 Pro için geri sayım başladı