Ana SayfaHaberApple uygulama politikaları ile ilgili sorun yaşıyor

Apple uygulama politikaları ile ilgili sorun yaşıyor

Hollanda Tüketiciler ve Pazarlar Kurumu (ACM) tarafından bugün yayınlanan ayrıntılı bir karara göre, Apple uygulama politikaları yüzünden sorun yaşıyor.  İşte detaylar.

Apple bir süredir uygulama politikaları yüzünden sorun yaşıyor. Çoğu düzenleyici, 2019’dan beri şirketin App Store uygulamalarını araştırıyor, ancak Reuters, Tinder, Match.com ve OkCupid gibi flört hizmetlerinin sahipleri Match Group’tan bir şikayet aldıktan sonra flört uygulamalarına odaklanmaya karar verdi. Bu karar, ülkedeki oyunlar veya üretkenlik uygulamaları gibi diğer uygulama kategorileri için geçerli değil.

Apple uygulama politikaları ile ilgili sorun yaşıyor

ACM yönetim kurulu başkanı Martijn Snoep, “Bazı uygulama sağlayıcıları Apple’ın App Store’una bağımlı ve Apple bu bağımlılıktan yararlanıyor” diye yazıyor. “Apple’ın hakim konumu nedeniyle özel sorumlulukları var. Bu nedenle Apple’ın uygulama sağlayıcılarının çıkarlarını da ciddiye alması ve makul koşullar belirlemesi gerekiyor.” Hollandalı düzenleyici, flört uygulaması geliştiricilerinin alternatif ödeme sistemleri sunmasına izin vermenin yanı sıra, kullanıcıları uygulama dışındaki ödeme seçeneklerine yönlendirmelerine de izin verilmesi gerektiğini söylüyor. Şirket bunu 15 Ocak’a kadar yapmazsa, maksimum 50 milyon Euro’ya kadar olmak üzere haftalık 5 milyon Euro para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Şu anda uygulama geliştiricileri, Apple’ın uygulama içi satın alma sistemini kullanmak zorunda, bu da şirketin müşterilerin bir uygulama içinde yaptığı herhangi bir satın alma işleminden yüzde 15 ila 30 oranında bir kesinti yapmasını sağlıyor. Apple sözcüsü Marni Goldberg, The Verge’e yaptığı açıklamada, şirketin “ACM tarafından verilen emre katılmadığını ve temyiz başvurusunda bulunduğunu” söyledi. Apple’ın “Hollanda’da yazılım dağıtımı için pazarda baskın bir konuma sahip olmadığını, flört uygulamaları geliştiricilerinin müşterilere ulaşmasına ve App Store’da başarılı olmalarına yardımcı olmak için muazzam kaynaklara yatırım yaptığını” duyurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting