Apple tedarikçileri uyardı! Şirket zor günler geçiriyor

Apple tedarikçileri uyardı! Şirket zor günler geçiriyor

Apple, iPhone 13 serisi söz konusu olduğunda hem talep hem de arz ile mücadele ediyor gibi görünüyor. Bloomberg’e göre teknoloji devi, bileşen tedarikçilerine talebin zayıfladığını söyledi. İşte detaylar.

Ekim ayında, Apple ürün yelpazesinin üretim hedefini parça eksikliği nedeniyle 80 milyon adede düşürdüğünü bildirdi. Ancak şirket, bileşen tedariklerinin iyileşmeye yöneldiği gelecek yıl kaybını telafi etmeyi bekliyordu. Şimdi, Apple’ın tedarikçilerine gelecek yıl almayı umduğu siparişlerin hiç gerçekleşmeyebileceğini söylediği bildiriliyor.

Apple tedarikçileri uyardı! Şirket zor günler geçiriyor

Küresel çip kıtlığının endüstrilerdeki şirketler üzerinde önemli etkileri oldu. Bu da teknoloji şirketlerini ve otomobil üreticilerini üretim hedeflerini önemli ölçüde düşürmeye zorladı. Bildirildiğine göre Apple, iPhone 13‘ün üretim hedeflerini düşürmenin yanı sıra, yeni telefonları için daha fazla çip tahsis edebilmek için iPad’in üretimini de kısmayı tercih etti. Ancak bazı potansiyel alıcılar, perakendecilerde uzun bekleme süreleri ve stok eksikliği ile karşı karşıya kaldıktan sonra bu nesli tamamen atlamaya karar vermiş olabilirler. Bunun en önemli etkisi, iPhone 14’ün büyük bir yükseltme olması ve şirketin mobil cihazlarının tamamen yeniden tasarlamayı planlaması olabilir.

Zayıflayan talebe rağmen, analistler hala Apple’ın 2021’in son üç ayında yüzde 6’lık bir satış artışı açıklamasını bekliyorlar. iPhone 13 için daha yavaş talebin Apple’ın gelecek yıl rakamları üzerinde önemli bir etkisi olup olmayacağını göreceğiz. Çünkü iPhone cihazlar şirketin yıllardır gelirine en büyük katkıyı sağlıyor.

Omicron varyantıyla ilgili şaşırtıcı açıklama: Gribe dönüşüyor

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir