Ana SayfaAppleiPhone Satışları Düştü! Apple Üretim Konusunda Frene Bastı!

iPhone Satışları Düştü! Apple Üretim Konusunda Frene Bastı!

Geçtiğimiz Eylül ayı içerisinde tanıtılan iPhone 5 akıllı telefon satış acıktığı ilk üç günde 5 milyonluk satış rakamına ulaşarak kırılması zor bir rekora imza atmıştı.

Bu durumun ardından Apple iPhone 5 üretimi konusunda tüm tedarikçilerine tam gaz çalışma emri vermişti. Firmanın satışları Aralık ayına kadar belirlenen strateji ile devam etti. Fakat firma yılbaşı alışverişinin sonuçlarını iyi hesaplayamamış olacak bugünlerde üretim konusunda frene bastı. Yılbaşı alışverişinde beklediği satış rakamlarını yakalayamayan Apple’ın elindeki iPhone 5 sayısı oldukça fazla gibi gözüküyor. Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek MWC 2013’te (Mobile World Congress 2013) çıkacak yeni akıllı telefonlar ve özellikle Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S4 iPhone 5 satışlarını muhtemelen olumsuz etkileyecek. Bunları tahmin eden Apple şimdiden frene bsarak tedarikçilerine verdiği sipariş rakamlarını düşürdü.

iPhone-Smart-Cover-kılıfTabii ki bu olumsuz durum Apple’ın hisse fiyatlarını da etkileyeceğe benziyor. Tabii ki bu satış düşüşünü ucuz iPhone 5 haberlerine de bağlayanlar var. Fakat ben bu tarz bir durum yaşanmayacağını tahmin ediyorum. Firmanın beklediğinin aksine bir satış adedi ile 2012 yılını kapamasının ardından gözler 2013 yılına çevrilmiş durumda. Apple’ın yeni akıllı telefonunu 2013 yılının sonuna doğru tanıtacağı düşünülürse iPhone 5 için önümüzde daha uzunca bir süre var. Bakalım kullanıcılar yeni akıllı telefonları görünce iPhone 5’in akıbet ne olacak.

Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU