WhatsApp mesajlarınız güvende değil: Uygulamaya erişebiliyorlar

WhatsApp "Topluluklar" özelliği üzerinde çalışıyor

WhatsApp mesajlarınız güvende değil açıklaması gündeme bomba gibi oturdu. Bazı kurumların size ait olan mesajlara kolay bir şekilde ulaşabildiği ortaya çıktı. Hadi gelin merak edilen ayrıntılara birlikte bakalım.

WhatsApp mesajlarınız güvende değil. Özellikle bazı gizlilik odaklı kurumların bu uygulamaya erişebildiği görülüyor. Hatta sadece uygulamaya erişmekle kalmıyorlar aynı zamanda mesajlarınızı okuyabiliyorlar. Bu durum birçok kişide tedirginlik yarattı. Ancak ortaya çıkan son detaylara göre FBI kolaylıkla WhatsApp mesajlarınızı okuyabiliyor.

Adeta bir şehir efsanesi olan FBI WhatsApp mesajlarını okuması aslında gerçek. Üstelik bu tamamen yasal yollarla yapılıyor. Yani herhangi bir gizli dinleme veya gizliden mesajlara bakma durumu yok. 7 temmuz 2021 tarihinde yayınlanan bazı belgeler bunu rahatlıkla gösteriyor. Elbette burada günah keçisi sadece WhatsApp değil.

WhatsApp mesajlarınız güvende değilken Telegram mesajlarınız güvende

Ortaya çıkan son ayrıntılara bakıldığında WhatsApp mesajlarının FBI tarafından okunabildiği görülüyor. iMessage ise mesaj içeriklerini sınırlı olarak bu kuruma iletiyor. Line uygulamasına baktığımızda onun da mesaj içeriklerini sınırlı olarak gösterdiği görülüyor. Ayrıca şüphelinin profil fotoğrafı ve telefon numarası yetkililer ile paylaşılıyor.

WhatsApp mesajlarınız güvende

Signal uygulamasına baktığımızda mesaj içeriklerinin verilmediği görülüyor. Ayrıca kullanıcının kayıt olduğu gün ve saat bilgisinin verildiği ortaya çıktı. Telegram ise mesaj içeriklerini kuruluşa iletmiyor. Ayrıca hiçbir iletişim bilgisi yine kuruma verilmiyor. Sadece doğrulanan terörist soruşturmalarında ip adresi ve telefon numaraları sunuluyor. WhatsApp mesajlarınız güvende değilken Telegram mesajlarınız güvende diyebiliriz.

Instagram hesap çalma (2021) güncel program

Viber, WeChat ve Wickr uygulamaları FBI ile mesaj içeriklerini paylaşmıyor. Ancak kuruluşa bazı iletişim bilgileri sunabiliyor. Telegram ve Signal içlerinde biraz daha ön plana çıkıyor. Peki siz WhatsApp kullanırken kendinizi güvende hissediyor musunuz? Konu ile ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.