Omicron varyantıyla ilgili şaşırtıcı açıklama: Gribe dönüşüyor

Omicron varyantıyla ilgili şaşırtıcı açıklama: Gribe dönüşüyor

Covid-19 hayatımıza girdiğinden beri her şey değişti. Uzun süre uygulanan karantina uygulamları ve hayatın dijitalleşmesi yeni normal oldu. Maske ile yaşamaya bile alıştık. Ancak Alman bir profesörün Omicron varyantına yönelik açıklamaları umut ışığı oldu. İşte detaylar.

Ntv’nin haberine göre Omicron varyantının grip gibi bulaşıcı olduğu ancak daha az öldürücü olduğu belirlendi. Alman Prof. Dr. Lauterbach, “İnsanlığa yılbaşı hediyesi” ve “Pandeminin sonunu hızlandırabilir” ifadelerini kullanarak umut kaynağı oldu.

Almanya’daki saygın bir profesör ilk kez Güney Afrika’da ortaya çıkan varyantla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Saygın bir profesör olan Prof. Dr. Karl Lauterbach ise ilk raporların, Omicron varyantının bir yılbaşı hediyesi olabileceği gibi iddiali yorumlar yaptı. Profesöre göre pandeminin sonu çok yakın olabilir.

Omicron varyantıyla ilgili şaşırtıcı açıklama: Gribe dönüşüyor

Ancak bu tedbirleri tamamen bırakabileceğimiz anlamına gelmiyor. Hala devam eden pandeöiyle ilgili en önemli sikahımız aşı. Aşının önemi profesör tarafından da tekrar vurgulandı. Omicron varyantı ile birlikte Covid-19 virüsünun semptomları hafifleyip yavaş yavaş yeni grip versiyonu gibi bir hal alabilir.

Yeni varyant henüz çok yeni olduğu için daha fazla araştırmaya gerek olduğu da aşikar. Ancak şu ana kadarki verilere göre gençler bu varyanta çok daha az yakalanmış. Bazı Avrupa ülkeleri tekrar kapanma yöntemleri uygularken bazı ülkeler ise aşı olunmasını zorunlu hale getirdi.

Sağlık Bakanı tam kapanma hakkında konuştu: Yeniden kapanma geliyor mu?