M4’lü Mac’lerin Çıkış Takvimi Belli Oldu

macbook

Apple’ın yeni iPad’leri dışında dikkat çeken asıl bomba yeniliği M4 yongası oldu. Taze bir rapor M4’le donatılmış olan ilk Mac’lerin birkaç ay içinde piyasaya sürüleceğini iddia ediyor.

Apple hakkında birçok doğru bilgiyi paylaşan Mark Gurman, MacBook Pro ve Mac mini’nin bu yıl içinde M4 serisi yongalarla yenileneceğini söyledi. Giriş seviyesi 14 inç’lik MacBook Pro’da M4 olacak. Üst seviye 14 ve 16 inç’lik modellerde ise M4 Pro ve M4 Max kullanılacak. Mac mini’de M4 ve M4 Pro’nun olması bekleniyor. MacBook Air, Mac Studio ve Mac Pro’nun da 2025 içinde M4’le güncellenmesi bekleniyor. Mac Studio’nun en üst modeli muhtemelen M3 Ultra ile piyasaya sürülecek.

Mark Gurman daha önce M4’lü Mac’ler için bir yol haritası paylaşmıştı, M4’lü ilk Mac modellerinin 2024 sonu ile 2025 başları arasında bir yerde çıkacağını söylemişti. Bu sefer Gurman yeni Mac’lerin yıl sonunda geleceğini daha kesin bir dille söylüyor. Ekim ayı genel olarak Apple’ın yeni Mac’leri satışa sunduğu bir aydır. MacBook Pro ve Mac mini’nin yenilenmiş modelleri beş ay sonra karşımıza çıkabilir.

apple

İlginç bir durum daha var. Reddit’te çıkan bir söylentiye göre Apple, WWDC’de belki M4 işlemcili Mac mini’yi açıklayabilir. İddia sahibi bunun gerçekleşebilecek bir ihtimal olduğunu savunuyor. Eğer bu söylenen doğru çıkarsa Mac mini M4’lü ilk model olabilir. Sonuç olarak bu söylentiyi doğrulamanın hiçbir yolu yok. Daha önce kendini defalarca kanıtlamış olan Mark Gurman’ın açıklamaları çok daha mantıklı.

Geekbench 6 sonuçlarına göre M4 yongası çok çekirdekli testte M3’e göre %25 daha hızlı görünüyor. TSMC’nin 2. nesil 3 nm süreciyle üretilen M4 ayrıca M3’e göre daha fazla güç tasarrufu sağlıyor.

OpenAI GPT-4o Bombasını Patlattı