OpenAI GPT-4o Bombasını Patlattı

OpenAI tarafından sunulan yeni GPT-4 yeni becerilere sahip

OpenAI’ın merakla beklenen bahar etkinliği gerçekleşti ve şirket heyecan verici duyurular yaptı. Lafı daha fazla uzatmadan detaylara birlikte bakalım.

OpenAI ekran görüntüsünde görüldüğü gibi Mac için masaüstü uygulaması yayınlayacağını açıkladı. Kullanıcılar Option+Space tuşu kombinasyonuyla ChatGPT’ye anında soru sorabilecek. Bununla birlikte Mac üzerinden Voice Mode sayesinde doğrudan ChatGPT ile sesli konuşmalar yapılabilecek. OpenAI’ın iPhone ve iPad için ChatGPT uygulamaları var, bu yıl içinde Windows için de harici bir uygulamanın çıkması planlanıyor.

Firma ayrıca ChatGPT’nin web arayüzünde de bazı güncellemeler yaparak yeni bir ana ekran, yeniden tasarlanmış mesajlar ve daha fazlasını sunuyor. Şirket bu değişikliğin ChatGPT’nin daha arkadaş canlısı ve daha konuşkan olması için yapıldığını söyledi.

openai

Yapay zeka şirketinin belki de en bomba duyurusu GPT-4o oldu. Yeni büyük dil modeli GPT-4o’yu kullanmak için ChatGPT Plus aboneliğine gerek yok. Yani yeni model ücretsiz kullanıma açık olacak. OpenAI, GPT-4o’nun GPT-4 düzeyinde olduğunu söyledi. Fakat firma bununla birlikte GPT-4o’nun daha hızlı olduğunu, metin, ses ve görüntü yeteneklerinin geliştirildiğini belirtiyor. GPT-4o sayesinde ChatGPT ile gerçekçi konuşmalar yapılacak. Tabii ki bu konuşmalar gerçek zamanlı olacak. ChatGPT yabancı dil konuşma pratiği için yardımcı olabilir.

Kullanıcılar ChatGPT’ye konuşmanın vurgusunu, tonunu değiştirmesini söyleyebilecek. Mesela ChatGPT’nin bir korku hikaye anlattığını düşünün, kullanıcı yapay zekanın dümdüz anlatım yerine hikayeye uygun şekilde anlatım yapmasını söyleyecek. ChatGPT böylece hikayenin korkunç kısımlarında sesini daha yükseltip, daha sert tonla anlatım yapabilecek. ChatGPT Plus aboneliği olmayan kullanıcılar eski GPT-3.5 modeliyle sınırlıydı.

9 Çekirdekli M4 Yongasının Benchmark Sonuçları Belli Oldu