Apple iPhone ve iPad’lerde kullanacağı katlanabilir ekranları test etmeye başladı

katlanabilir iphone

Apple, ileride çıkaracağı iPhone ve iPad’lerde kullanmayı hedeflediği katlanabilir OLED ekranları test etmeye başladı.

Bildiğiniz gibi akıllı telefon pazarında Apple’ın en büyük rakibi konumunda olan Samsung, Galaxy Z Fold3 ile katlanabilir ekran konusunda öncü şirketlerden biri haline gelmiş durumda. Amerikalı teknoloji devi ise şu ana kadar bu alanda somut bir adım atmamıştı. Ancak görünen o ki Apple cephesinde de katlanabilir ekranlı akıllı telefonlar için ilk adımlar atılıyor. Sızdırılan yeni şablonlar, şirketin gelecekte çıkaracağı iPhone ve iPad’lerde kullanmak üzere katlanabilir OLED ekranlar geliştirdiğini gösteriyor.

Apple

Katlanabilir ekranlarda kullanılan teknoloji, ekranların parlaklığını düşürüyor. Bu sorunun ortadan kaldırılması ve parlaklığın alışık olduğumuz standartlara yükseltilmesi için ekrana yönlendirilen enerji miktarı arttırılıyor. Ancak bu durum da tahmin edileceği üzere batarya ömrünü kötü etkiliyor. Bu yüzden telefonlarında katlanabilir ekran kullanmak isteyen telefon üreticilerinin bu duruma bir çözüm bulması gerekiyor. Amerikalı teknoloji devinin bu sorunu aşmak için nasıl bir yol izleyeceğini bekleyip göreceğiz.

Amerikalı teknoloji devinin katlanabilir OLED ekranlarını test etmeye başlamış olması, bu teknolojiyi yakın zamanda iPhone ve iPad’lerde göreceğimiz anlamına gelmiyor elbette. iPhone ve iPad’lerde köklü değişiklikler yapılması için genelde uzun süre beklememiz gerekiyor. Katlanabilir ekranlar konusunda da benzer bir durum bekleyebilir. Çünkü Apple uzmanı Ming-Chi Kuo’ya göre bu teknolojiyi iPhone ve iPad’lerde görmemiz için 2025 yılına kadar beklememiz gerekebilir.

Apple artık dünyanın en değerli şirketi değil