Apple artık dünyanın en değerli şirketi değil

Apple, çip şirketine dava açtı

Apple artık dünyanın en değerli şirketi değil. Yüzde 5 değer kaybeden Amerikalı teknoloji devi, liderliği kaptırdı.

Bildiğiniz gibi Amerikalı teknoloji devi Apple, uzun süredir dünyanın en değerli şirketi unvanını elinde bulunduruyor. Şirketin teknoloji dünyasındaki liderliğinin en azından yakın gelecekte tehdit altında olmaması, şirketin bu unvanı uzun süre elinde tutacağını düşündürüyordu. Ancak son günlerde teknoloji dünyasının genel bir değer kaybı yaşaması, Amerikalı teknoloji devinin bu unvanı kaptırmasına sebep oldu. Sonuçta Apple artık dünyanın en değerli şirketi değil.

Peki bu unvan hangi şirkete geçti? Bu sorunun cevabı pek çok kişi için şaşırtıcı olmayacaktır. Çünkü teknoloji dünyasının liderini dahi altına alabilecek kadar büyük olan bir pazar var ki o da enerji, yani petrol pazarı. Dünyanın en değerli şirketi unvanını ele geçiren de bir petrol şirketi oldu. Bu unvanın yeni sahibi petrol devi Saudi Aramco.

Tim Cook

Tüm Amerikan borsasını, haliyle de tüm teknoloji şirketlerini etkileyen düşüşün ardından Apple’ın pazar değeri yüzde 5 değer kaybederek 2.37 trilyon dolara düştü. Böylece Amerikalı teknoloji devi, değeri 2.43 trilyon dolar olan Saudi Aramco’nun gerisine düştü.

4 Ocak’ta hisse başı 182.94 dolara ulaşarak zirve yapan Apple, o günden bu yana yüzde 20 değer kaybetti. Öte yandan Saudi Aramco ise bu yılın başından beri diğer enerji şirketleri gibi değer kazanıyor. Teknoloji dünyasındaki finansal düşüşten kaçan yatırımcılar enerji alanına yöneldiği için teknoloji şirketleri değer kaybettikçe enerji şirketleri değer kazanıyor. Bu yüzden Amerikalı teknoloji devinin yakın zamanda unvanını geri kazanması zor olabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir