Ana SayfaOtomobilApple Car vs Tesla: Bu büyük savaşta hangisi öne geçecek?

Apple Car vs Tesla: Bu büyük savaşta hangisi öne geçecek?

Apple Car vs Tesla birkaç ay öncesine kadar neredeyse hiç gündemde değildi. Ancak şimdilerde hiç olmadığı kadar büyük bir tartışma konusu haline gelecek gibi görünüyor. Peki ne oldu da birden bire böyle bir kıyaslama ortaya atıldı.

Her şey Apple tarafından ortaya atılan elektrikli araç üretileceği haberlerinden sonra ortaya çıktı. Şirket bunu ilan eder etmez tartışmaların ardı arkası kesilmedi. İlk olarak başlatılan tartışma konusu Apple firmasının kimlerle anlaşacağıydı. Apple şu anda herhangi bir otomobil alt yapısına sahip değil. Daha doğrusu bugüne kadar hiç kendisini bu alanda geliştirmedi.

İşte tam da böyle bir nedenden dolayı Apple bazı otomotiv devleri ile görüştü. Bu görüşmeler sonucunda sağlam otomobiller piyasaya süreceği kesinleşmeye başladı. Mesela Hyundai görüştüğü şirketler içerisinde yer alıyor. Ayrıca Kia ile de bazı temasları bulunmuştu.

Apple Car vs Tesla yarışında kazanan kim olur?

Tesla ise otomotiv alanında kendisini kanıtlamış bir şirket olarak biliniyor. Özellikle Model 3 bu alanda gerçekten de harikalar yaratıyor diyebiliriz. Ayrıca satış rakamları bakımından giderek yukarıya doğru bir grafik çiziyor. Apple devasa bir ekosistem kurmayı seviyor. Mesela iOS bunun en güzel örneklerinden birisi. Muhtemelen otomobil ürettiğinde de ekosistem yaratacak.

Apple Car vs Tesla

Otonom sürüş teknolojilerinden otomobillerde kullanılacak uygulamalara kadar her şeyi muhtemelen kendisi yapacak. Böylece bir otomotiv dünyası yaratmayı planlıyor. Tesla ise yine benzer şekilde kendi dünyasını oluşturmayı seven şirketler içerisinde yer alıyor. Böylece ortaya çok ciddi bir rekabet çıkacak gibi görünüyor.

Apple marka olarak avantajlı durumda

Küresel çapta Apple 1 trilyon dolar değere sahip. Böyle bir marka ile Tesla şirketinin başa çıkması son derece zor. Ancak Elon Musk önderliğindeki Tesla şirketi muhtemelen hemen pes etmeyecek. İkili arasında devasa bir rekabet olacağını söyleyebiliriz.

Taksiciler Tesla model 3 tercih edecek: Türkiye’de bu mümkün mü?

Şimdilik Apple bir miktar daha ön planda olsa bile yine de Tesla şirketinin yapacağı atılımlar durumu değiştirebilir. Peki sizin böyle bir yarışta favoriniz hangisi olur? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlere paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting