Balinaları korumak için akıllı şamandıra geliştirdiler

1 6

Balinalar, en başta gemi çarpışmaları olmak üzere, insanlardan kaynaklanan sayısız tehditle karşı karşıya. Dünya Sürdürülebilirlik Örgütü, bu kazalar sebebiyle her yıl 18.000 ila 25.000 hayvanın öldüğünü tahmin ediyor.

Balinaları korumak için akıllı şamandıra geliştirdiler. Ancak bu ölümleri en aza indirmenin teknolojik bir yolu olabilir. Reuters, Şili hükümetinin ve MERI Vakfı’nın, hem balinaları korumak hem de denizaltı ekosistemlerini takip etmek amacıyla Blue Boat Initiative’in ilk akıllı şamandırasını yerleştirdiğini bildirdi. Şili’den 684 mil uzakta Corcovado Körfezi’nde yüzen cihaz, kazaları önlemeye yardımcı olmak için gemileri yakındaki mavi, kambur, sağ ve sei balinalarına karşı uyarıyor.

2 1

Teknoloji, su memelisinin türünü ve konumunu belirlemek için oşinografik sensörler ve AI destekli Derin Okyanus Ortamı Dinleme (LIDO) yazılımını kullanıyor. Ayrıca  sudaki oksijen seviyelerini, sıcaklığı ve diğer kriterleri izleyerek okyanusun sağlığını da kontrol eder. Bu ekstra veriler, iklim değişikliğini ve bunun deniz yaşamı üzerindeki etkisini incelemeye yardımcı olabilir.

1 6

Balinaları korumak için akıllı şamandıra geliştirdiler

Mavi Tekne Girişimi şu anda körfezdeki balinaları korumak için altı veya daha fazla şamandıra kurmayı hedefliyor. Ancak uzun vadede, proje üyeleri balinaların Antarktika ile ekvator arasındaki tüm göç yolunu kaplamayı umuyor. Bu, koruma ve çevre ile ilgili hükümet kararlarını daha iyi bilgilendirmek bir yana, yaratıkların tüm yaşam alanı boyunca çarpışmaları azaltabilir.

IBM yapay zeka

Teknoloji, balinalar için olduğu kadar insanlar için de önemli olabilir. Balinalar, hassas bir şekilde dengelenmiş ekosistemlerdeki rollerinin yanı sıra, hem CO2’yi yakalamaya hem de okyanus akıntıları yoluyla ısıyı yeniden dağıtmaya yardımcı olur. Bu hayvanların gelişmesine ne kadar izin verilirse, okyanus küresel ısınmayı ve onun zararlı etkilerini sınırlamada o kadar iyi olur.

Yeni Superman filmi yolda