Ana SayfaGenelAirTag'ler ne kadar tehlikeli

AirTag’ler ne kadar tehlikeli

Geçen yıl, suçluların insanları takip etmek için AirTag ‘leri kullandığı bir dizi vaka ortaya çıktı.

Apple, Nisan 2021’de kaybolması kolay nesneleri aramaya yardımcı olan AirTag etiketlerini tanıttı. Bir AirTag’in içinde değiştirilebilir bir pil ve oldukça büyük bir hoparlörle birlikte kablosuz modüle sahip bir kart yer alıyor. Bunlar cihazın büyük bir kısmını oluşturuyor.

AirTag’ler en basit senaryoda şu şekilde çalışır: Anahtarlar ve AirTag anahtarlığa takılır. O gün işe geç kalınıyorsa ve anahtarlar evde bir yerde kaybolduysa, iPhone arama modu etkinleştirilir. Ultra genişbant (UWB) teknolojisini kullanan telefon, kişiye AirTag’in bildirimleriyle “sıcak” veya “soğuk” gibi yardımcı yönlendirmelerde bulunur.

AirTag

Daha karmaşık bir senaryoda AirTag’in sırt çantasına bağlandığını, bir gün metrodan hızla inerken yanlışlıkla çantanın geride bırakıldığı bir senaryo öngörülsün. Çantanın kaybedildiği fark edildiğinde ve iPhone sırt çantasından çok uzakta olduğundan UWB yardımcı olmaz. Bu kez nispeten modern Apple cihazları (iPhone 7 ve daha yeni) Bluetooth kullanarak yakındaki AirTag’i algılar ve yaklaşık koordinatları Apple hesabına iletir. Böylece sırt çantasının nerede olduğunu görmek için Apple’ın Bul hizmeti kullanılabilir. Tüm bunlar otomatik olarak gerçekleşir; hiçbir şey yüklemeye gerek olmaz. AirTag arama sisteminin çalışması için gereken her şey, yüz milyonlarca kullanıcının iOS’unda zaten yerleşik olarak yer alır.

Ancak Bluetooth’un maksimum mesafe aralığının yalnızca birkaç düzine metre olduğu göz önüne alındığında, bu yalnızca iPhone’u olan çok sayıda insanın bulunduğu büyük şehirlerde çalışır. Sırt çantası, tüm sakinlerin Android akıllı telefonlar kullandığı küçük bir kasabaya giderse AirTag’in yerini belirlemek daha zor olacaktır. Bu durumda üçüncü bir algılama mekanizması devreye girer: Aradan birkaç saat geçerse ve AirTag’in herhangi bir iPhone ile bağlantısı yoksa, yerleşik hoparlör ses çalmaya başlar. Öğeyi bulan kişi akıllı telefonunu NFC ile AirTag’e nasıl bağlayacağını öğrenirse, AirTag onlara öğenin sahibinin telefon numarasını söyler.

Teoride AirTag’ler, kaybolması kolay nesnelerin takibi için kullanışlı bir aksesuardır. Teknoloji, koltuğun arkasına düşmüş anahtarlarınızı veya geride bıraktığınız bir çantayı bulmanıza yardımcı olabilir. Geçen yıl boyunca geniş çapta tartışılan faydalı bir uygulamaya bir örnek, uçağa binmeden önce bir bavula AirTag yapıştırmak oldu. Birçok durumda yolcular kayıp bagajlarını havayolu çalışanlarından daha hızlı bulabildiler.

Ancak pratikte cihaz satışa çıktıktan hemen sonra, insanların cihazı yasal olmayan şekillerde kullandıklarına dair raporlar ortaya çıkmaya başladı. Bunlar arasında aleni suç faaliyeti raporları bile vardı. İşte başlıca örnekler:

Almanya’da bir aktivist, AirTag içeren bir zarfı postaladıktan sonra çok gizli bir devlet kurumunun yerini ortaya çıkardı. Pek çok insan, gerçek posta dağıtım yollarını izlemek için böyle bir taktik kullanır. Ancak Alman aktivistin yaptığı gibi bir AirTag kullanmak da mümkün: Eğer birisi gerçek adresini gizli tutmak için posta kutusu kullanıyorsa, içinde AirTag bulunan bir posta gerçek ikameti ortaya çıkaracaktır.

Daha ciddi bir notta, Aralık 2021’de Kanada polisi, suçluların araba çalmak için AirTag’leri kullandığı birkaç olayı araştırdı. Halka açık bir otoparkta bir arabaya bir AirTag yapıştırdılar, onu sahibinin nerede yaşadığını bulmak için kullandılar ve sonra gece arabayı potansiyel tanıklardan uzakta, bir banliyöde park halindeyken çaldılar.

Son olarak, kadınları takip etmek için AirTag’lerin kullanımına ilişkin birçok olay var. Bu durumda failler, kadının arabasına bir AirTag yapıştırıyor veya çantasına koyuyor. Ardından nerede yaşadığını tespit ediyor ve düzenli olarak seyahat ettiği yolları görüyor. AirTag’ler bu tür takiplere karşı koruma önlemleri içerir. Örneğin etiket, bağlı olduğu iPhone’dan uzaktayken sürekli hareket ediyorsa, yerleşik hoparlör bip sesi çıkarmaya başlar. Bununla birlikte bipleyicileri devre dışı bırakılmış AirTag’ler yakın zamanda piyasada görünmeye başladı.

Ama bunlar en karanlık senaryolar değil. Teoride AirTag hacklenebilir ve yazılımdaki davranışı değiştirilebilir. Bu yönde net adımlar atıldı. Örneğin, geçen Mayıs ayında bir araştırmacı, cihazın korumalı donanım yazılımına başarıyla erişim sağladı. Birisi, üreticinin, bir arama operasyonuna katılan akıllı telefonların sahiplerinin ve kurbanların bilgisi olmadan insanları yasa dışı olarak izlemek için yüz milyonlarca iPhone ağından yararlanmayı başarırsa, bu Apple ve kullanıcılar için tehlikeli olacaktır.

Meta, metaverse evrende daha fazla kontrol sunacak

Ecevit BIKTIM
Ecevit BIKTIMhttp://www.donanimgunlugu.com
Ecevit BIKTIM, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Müh. ve Marmara Üniversitesi MBA derecelerine sahip. 1997 yılında PCMagazine dergisine donanım editörü olarak çalışmaya başlayan Ecevit BIKTIM, 1999 yılında CHIP dergisinde Test merkezi koordinatörü ve 2006 yılında da PCMagazine ve EGM dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Çeşitli teknoloji portallarında Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Ecevit BIKTIM ardından 2013 yılının Kasım ayında bünyesinde 4 farklı yayın organı (DonanimGunlugu.com, BT Günlüğü Dergisi, BTGunlugu.com ve kisadalga.com) bulunduran Eylül Medya ortağı olarak çalışmalarına devam etmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting