Ana SayfaGenelABD Çin arasındaki teknoloji savaşı büyüyor

ABD Çin arasındaki teknoloji savaşı büyüyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde teknoloji şirketlerinin hisselerinin listelendiği Nasdaq borsasında dün Çinli şirketlerin hisseleri %40’a varan oranlarda değer kaybetti. Peki ama neden?

ABD Çin arasındaki teknoloji savaşı büyüyor. Dünya borsaları oldukça çalkantılı zamanlar geçiriyor. Bir gün tavan yapan bir hissenin ertesi gün varlıkları erittiğine çokça şahit olmaya başladık. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nin Nasdaq borsasında işlem yapanlar için dün oldukça kritik bir gün olarak tarihe geçti.

yatırım tavsiyesi

Genel anlamda günü ufak da olsa yükseliş ile geçiren borsa da neredeyse bütün Çin merkezli şirketlerin çok büyük oranlarda değer kaybı yaşaması bir anda yatırımcılar tarafından “neler oluyor” sorusunun sorulmasına neden oldu. Gerçekten de baktığımız zaman kimi hisselerin %40’a kadar değer kaybettiğini ancak ortalamanın da %25-30 civarı bir seviye olduğunu gördük. Peki ama bu ani düşüşün sebebi neydi.

google borsa

ABD Çin arasındaki teknoloji savaşı büyüyor

Uzmanlara göre bu çöküşün temel sebebi Huawei davasıyla alakalı yaşanan gelişme. Öyle ki Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri davayla alakalı bilgi toplamak isteyen 2 casus Çinli memurun yakalandığını ve bu memurların yetkililere 61 bin dolar değerinde Bitcoin ödemesi yaptığını duyurmuştu.

ABD ve Çin, iklim değişikliğine karşı birlik oluyor!

Tabi bu açıklamanın söylenmeyen sonucu ise, Çin’le olan gerilimin artacağı ve belki de bir kez daha savaş sirenlerinin çalacağı yönünde oldu. İster istemez Çin merkezli şirketlere karşı olumsuz bir rüzgar estiren bu gelişme sonrasında söz konusu şirketler ise çok büyük oranlarda değer kaybı yaşamış oldu.

Yeni MacBook Pro ile Mac mini modellerini piyasaya sürebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting