5G teknolojisi bizim için neden önemli?

Endüstri 4.0

Yeni nesil kablosuz veri iletimi teknolojisi giderek yaygınlaşmaya devam ediyor. Muhtemelen Türkiye de önümüzdeki yıl bu teknolojiyi deneyimlemeye başlayacak. Peki bu teknolojiyi insanlık için önemli kılan unsurlar neler? İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

5G teknolojisi bizim için neden önemli? Aslında pek çok kişi bu sorunun yanıtını merak ediyor. Çünkü 5G uğruna Çin’in en büyük şirketlerinden biri olan Huawei’ye karşı büyük bir savaş açılmıştı. Hatta Huawei mobil pazardan neredeyse silinme noktasına geldi. Bu açıdan baktığımızda 5G’nin gelecek için bu kadar önemli olup olmadığı sorgulanabiliyor.

Hali hazırda kullandığımız 4G teknolojisi de hız anlamında hayli yeterli diyebiliriz. Fakat 5G ile kıyasladığımızda 4G’nin hayli yetersiz kaldığını söyleyebiliriz.

5G bağlantısı 2025 yılına kadar yaklaşık 2 milyara ulaşacak

5G ile birlikte hayatımızda neler değişecek?

5G tarafında oluşan en büyük beklenti anlık gecikmelerin ortadan kalkacak olması. Yani direkt olarak hareketleriniz ve görüntülerini karşı tarafa aktarılmış olacak. Bu özelliğin, sanal gerçeklik sektörünün önünü tamamen açacağı konuşuluyor.

5g

Doktorların dünyanın diğer ucundaki hastayı robot kollar vasıtasıyla ameliyat etmesi de bu yolla gerçekleşmiş olacak.

Tabi ki bu söylediğimiz şeylerin gerçekleşmesi 5G kullanıma sunulur sunulmaz gerçekleşmeyecek. Bunun için de önemli bir hazırlık aşaması gerekecek. Yani 5G’nin tam anlamıyla verimli olarak kullanılması da yine 5 – 6 sene sürecektir. Belki daha da fazla.

https://www.google.com/search?q=Canada+joins+Five+Eyes+allies+in+banning+Huawei+and+ZTE+5G+telecom+gear&sxsrf=ALiCzsbDWNkpcNFCfbPbzj8RjnACf1MlwQ:1653125432298&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwi_1qSRpPD3AhW0SfEDHWVkAYoQ_AUoA3oECAEQBQ&biw=1280&bih=569&dpr=1.5#imgrc=_dNWNwixp2cFMM

Aslında şimdiye kadar 5G tarafında hayli yol alınmış olabilirdi. Fakat ortaya çıkan pandemi koşullarından ötürü işler hayli değişti. Bakalım 5G teknolojisi önümüzdeki dönemde ne derece yayınglaşacak.

Guardians of the Galaxy 3’ten beklenen fragman geldi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir