Türkiye’de 5G için geri sayım başlıyor!

Endüstri 4.0 5G

Biraz gecikmeli de olsa Türkiye’de de 5G için geri sayım başlayacak. Hatta şimdiden operatörler 5G için ilk sinyalleri vermeye başladılar. Peki 5G hayatımızda neleri değiştirecek? İşte bu sorunun yanıtı.

Türkiye’de 5G için geri sayım başlıyor! Peki 5G Türkiye’ye ne zaman gelecek? Aslında pek çok kişi bu sorunun yanıtını merak ediyor. Çünkü 5G uğruna Çin’in en büyük şirketlerinden biri olan Huawei’ye karşı büyük bir savaş açılmıştı. Hatta Huawei mobil pazardan neredeyse silinme noktasına geldi. Bu açıdan baktığımızda 5G’nin gelecek için bu kadar önemli olup olmadığı sorgulanabiliyor.

Hali hazırda kullandığımız 4G teknolojisi de hız anlamında hayli yeterli diyebiliriz. Fakat 5G ile kıyasladığımızda 4G’nin hayli yetersiz kaldığını söyleyebiliriz.

5G bağlantısı 2025 yılına kadar yaklaşık 2 milyara ulaşacak

Türkiye’de 5G için geri sayım başlıyor!

5G tarafında oluşan en büyük beklenti anlık gecikmelerin ortadan kalkacak olması. Yani direkt olarak hareketleriniz ve görüntülerini karşı tarafa aktarılmış olacak. Bu özelliğin, sanal gerçeklik sektörünün önünü tamamen açacağı konuşuluyor.

Doktorların dünyanın diğer ucundaki hastayı robot kollar vasıtasıyla ameliyat etmesi de bu yolla gerçekleşmiş olacak.

Tabi ki bu söylediğimiz şeylerin gerçekleşmesi 5G kullanıma sunulur sunulmaz gerçekleşmeyecek. Bunun için de önemli bir hazırlık aşaması gerekecek. Yani 5G’nin tam anlamıyla verimli olarak kullanılması da yine 5 – 6 sene sürecektir. Belki daha da fazla.

Aslında şimdiye kadar 5G tarafında hayli yol alınmış olabilirdi. Fakat ortaya çıkan pandemi koşullarından ötürü işler hayli değişti. Pandemi 5G’nin gelişimini hayli olumsuz etkiledi.

Samsung Galaxy S22 Ultra modelinde beklenmeyen özellik