15 inç’lik MacBook Air’ın çıkış tarihi belli oldu

22 51

Bir süreden beridir 15 inç’lik MacBook Air dedikoduları ortalıkta dolanıyor. Ekran panelleri konusunda analizler yapan ve gelecek Apple ürünlerini ortaya çıkartan Ross Young, 15 inç’lik panellerin üretilmeye başladığını söylemişti. Daha sonra Young’ın açıklamalarını doğrulayan birkaç tane rapor yayınlanmıştı. İsimsiz sanayi kaynakları yeni MacBook Air modelinin yolda olduğunu bir kere daha doğruladı ve çıkış tarihi hakkında bilgi verdi.

Ross Young ve farklı birkaç kaynaktan gelen açıklamalar Apple‘ın bu sene 15 inç’lik MacBook Air çıkaracağını gösteriyor. Artık bu bilinen ve gündeme birçok kez gelmiş bir iddia. Tayvan medyasında yeni modeli doğrulayan bir rapor paylaşıldı. Çoğu zaman olduğu gibi ismi verilmeyen sanayi kaynaklarına dayandırılan rapora göre Apple, yeni MacBook Air için tüm planlarını yapmış durumda. Kaynak, 15 inç’lik modelle birlikte 13 inç’lik başka bir modelin daha olacağını, bahar sonunda veya yaz başında iki yeni MacBook Air’ın satışa çıkacağını belirtti. Bunun dışında başka detay yok.

15 ve 13 inç’lik her iki yeni modelde Apple M3 işlemcisinin kullanılıp kullanılmayacağı ise belli değil. Burada söylentiler birbiriyle olduça ters yönde. Bazı kaynaklar yeni MacBook Air’larda M3 işlemcisinin kullanılacağını ve TSMC’nin işlemci üretimine başladığını belirtiyor. Fakat bu durumun tam tersi olduğunu savunan raporlar da paylaşıldı. Söz konusu raporlarda TSMC’nin M3 işlemcisinin deneme üretiminde birkaç sorunla karşılaştığı ve bu yüzden seri üretimin ileri bir tarihe ertelendiği belirtildi. Bu yüzden yeni MacBook Air modellerinde hazırda bulunan M2 işlemcilerinin kullanılabileceği söylentileri ortaya çıktı.

macbook air

Apple dokunmatik ekranlı MacBook modeli geliştiriyor

Bir yandan Apple’ın dokunmatik ekranlı MacBook üzerinde çalıştığı da iddia ediliyor. Aslında geçtiğimiz senelerden beri birçok kez gündeme getirilmiş bir söylenti. Kısa süre önce endüstri kaynaklarına dayandırılan bir haberde teknoloji devinin dokunmatik ekranı hem iMac hem de MacBook modellerinde test ettiği, ilk dokunmatik ekranlı cihazın ise OLED ekranlı MacBook olacağını belirtildi. Apple’la ilgili sağlam sicili olan Mark Gurman da ocak ayında paylaştığı yazısında Apple mühendislerinin dokunmatik ekranlı Mac’le aktif olarak ilgilendiğini ve birkaç sene içinde bu modeli görebileceğimizi açıklamıştı.

Tüm iPhone 15 modellerinde Dynamic Island standart olacak


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir