YouTube podcast yapımcılarına 300.000 dolar teklif ediyor

YouTube podcast yapımcılarına 300.000 dolar teklif ediyor

YouTube, Amazon, Apple ve Spotify gibi dev podcast sunucularına karşı rekabet etmeye istekli. Bloomberg kaynaklarına göre, YouTube podcast yayıncılarına yapımlarını video kaydına almalarını teklif etti. Karşılığında da yüklü bir miktarda para verecek. İşte detaylar.

YouTube, içerik oluşturuculara hibeler sunacağını duyurdu. Bireysel şov yaratıcıları 50.000 dolar alırken, podcast ağları 200.000 dolar veya 300.000 dolar alacak. Ana şirket Google ise konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti. YouTube zaten bazı podcast’lere ev sahipliği yapıyor, ancak bu bölümsel içeriği Spotify ve diğer ses odaklı hizmetler kadar agresif bir şekilde takip etmedi. Yine de, podcast sektörüne girmek için önemli isimli şirket kadrosuna dahil etmeye başladı.

YouTube podcast yapımcılarına 300.000 dolar teklif ediyor

Şimdi podcast yapımcılarının yayınlarını videolu bir ortamda çekmelerini ve yayınlamalarını istiyor. Böyle bir hamle de hiç şaşırtıcı değil. Amazon ve Spotify daha büyük podcast anlaşmaları yapıyor. Apple’ın Podcast uygulaması hala hayati bir önem taşıyor. YouTube’un sağladığı hibeler herhangi bir ayrıcalık sağlamazken, içerik oluşturuculara platformda podcast’leri kullanıma sunmaları için daha fazla teşvik oluşturabilir. Neticede podcast kavramı son dönemlerde fazlasıyla popüler. İnsanlar artık kitap okumak ya da bir şey izlemek yerine podcast dinlemeyi tercih ediyor. Her konuda bilgi edinebileceğiniz ve sosyal hissedebileceğiniz podcastler mevcut. YouTube’un da bu işe biraz daha görsel katarak kendi yorumunu sunması oldukça mantıklı.

TikTok beyin hasarına neden oluyor iddiaları gündeme bomba gibi düştü