Yeter artık COVID! Bu kaçıncı varyant!

Covid-19 hastalığını 335 gün atlatamadı!

Bitmiyor… Bütün dünyaya yaka silktiren korona virüs tehdidi bu defa da Güney Afrika üzerinden kötü haberler gönderdi.

Yeter artık COVID! Bu kaçıncı varyant! Sizlere bir gün “Müjde korona virüs artık bir tehdit değil, bunu da yendik” şeklinde bir haber vermeyi çok istiyoruz, ancak öyle görülüyor ki Covid-19 salgını bu hevesimizi kursağımızda bırakmaya devam edecek. Maalesef gelen haberler hiç de iç açıcı değil.

Bir dizi araştırma yapmak için Güney Afrika’da bulunan bir grup bilim insanı, bu coğrafyada yeni bir Covid-19 varyantının bulunduğunu ve çok hızlı bir yayılım göstermesinden dolayı son derece tehlikeli olduğunu duyurdu.

Şu an için B.1.1.529 koduyla isimlendirilen bu yeni varyantın, en az 10 mutasyon geçirdiği düşünülüyor. Bu kadar çok mutasyona uğrayan bir varyantın ise ne kadar tehlikeli olabileceği ise en büyük muamma. Bununla birlikte Kasım ayının başında günlük onlu sayılarla ifade edilen vaka sayısının bu günlerde binli sayılarla ifade edilir olması, bu yeni varyantın “başarısı” olarak gösteriliyor.

Delta varyantı ile küresel COVID-19 ölümleri 5 milyona ulaştı

Yeter artık COVID! Bu kaçıncı varyant!

Şu an için yeni varyantın ölümcüllük konusunda ne durumda olduğu ya da mevcut aşılara karşı nasıl bir direnç gösterdiği bilinmiyor. Bununla birlikte yeni varyantı inceleyen Dünya Sağlık Örgütünün kısa bir süre içerisinde bir açıklama yapması ve hale n B.1.1.529 koduyla tanımlanan yeni varyanta resmi bir isim vermesi bekleniyor.

Bakalım Alpha, Beta, Theta derken alfabede daha ne kadar ileriyi göreceğiz. Ancak umuyoruz ki bu son varyant olur ve artık daha güzel haberleri vereceğimiz o günlere geçeriz.

Pinterest için ırk ve cinsiyet ayrımcılığı davası sonuçlandı!