Google ve Apple ceza almaya devam ediyor: Yakında paraları bitecek

Google ana şirketi kısaca 2 trilyon dolar değerine ulaştı

Dünyanın en büyük 2 teknoloji devi olarak bilinen Google ve Apple ceza almaya devam ediyor. Özellikle Avrupa Birliği bu iki şirkete çok fazla ceza veriyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm ayrıntılara birlikte göz atalım.

Google ve Apple ceza üstüne ceza alıyor. Kişisel verileri koruma kanunu kapsamında verilen cezalar önemli ölçüde can sıkabiliyor. İtalya hükümeti tarafından ağır bir fatura ile karşı karşıya kalan bu iki teknoloji devi kişisel verilere saygılı olmamakla suçlanıyor. Google, Play Store hizmetleri tekel oluşturduğu için ceza aldı.

Hatırlayacağınız üzere ABD’de toplam 36 eyalette Google ile ilgili davalar açılmıştı. Bu davalar ile birlikte şirket ceza aldı. Hemen ardından Asya ve diğer başka bazı bölgelerde de şirkete ceza yağdı. Şimdi ise yeni adres İtalya oldu. Ülkedeki tekelleşme karşıtı kanunlar ihlal edildi.

Google ve Apple ceza üstüne ceza alıyor

Ortaya çıkan son detaylara göre bu iki teknoloji devine İtalya 10 milyon Euro ceza kesti. Bunun nedeni olarak kullanıcı verilerinin haksız kullanılması gösteriliyor. Ayrıca tekelleşmeye çalıştıkları iddiası yine ceza nedeni olarak görüldü. Her iki şirket aynı miktarda ceza ödeyecek.

Google ve Apple ceza

Google konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada kararın kabul edilmediği söylendi. Ayrıca kendilerinin kullanıcı verilerine ve gizliliğe saygı duyduklarını ifade etti. Apple ise henüz konu ile ilgili net bir açıklama yapmadı. Ancak şirketin benzer bir ifade kullanması bekleniyor. Google ve Apple ceza almaya devam ederek zor durumda kalıyor.

Google Play Store web sitesi yeniden tasarlanıyor

Özellikle son dönemlerde GAFA olarak isimlendirilen Google, Apple, Facebook ve Amazon gibi şirketlere devasa miktarlarda cezalar yağıyor. Önümüzdeki süreçte bu cezaların artacağı tahmin ediliyor. Sizce teknoloji devleri bu cezaları hak ediyor mu? Yorumlar bölümünden konu ile ilgili fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.