Ana SayfaGenelSıfır otomobil fiyatları normale dönmeye başladı

Sıfır otomobil fiyatları normale dönmeye başladı

Uzun bir süredir muazzam artışlar yaşayan sıfır otomobil fiyatları sonunda normale dönüyor. İşte konu ile ilgili detaylar.

Son dönemde ülkemizdeki otomobil fiyatları önemli ölçüde arttı. Bu artışın temel nedeni ise pandemi süreci diyebiliriz. Çok değil 2019’da otomobil üreticileri satışların düştüğünden dert yanarak ellerindeki stokları tüketemediklerini ifade ediyorlardı.

2020’de ise ülkemizde hizmet veren hemen hemen bütün otomobil üreticileri adeta yok sattı. Hatta şu anda bile pek çoğu sıfır otomobil için ileri tarihli günler veriyorlar. Yani ülkemize gelecek olan sıfır otomobillerin çoğu daha gelmeden, hatta belki daha üretilmeden satılmış oluyor.

- Reklam -

Elbette burada arz-talep dengesinin şaşması da fiyatların artmasında etkili oldu. Çünkü üretilen miktar, Türkiye’nin talebini karşılamaya yetmedi. İşte bu durumun temel nedeni de koronavirüs pandemisi diyebiliriz.

Sıfır otomobil fiyatları düşmeye başladı

Covid 19 virüsünün dünyaya yayılması ile birlikte pek çok üretici, yarı zamanlı çalışma planına geçti. Hatta bazı otomobil üreticileri bir süreliğine kepenklerini tamamen kapatmıştı. Elbette burada üretilen otomobil için gerekli parçaların tedarikinde de sorunlar çıkması önemli rol oynamıştı.

Nihayet üretim bandının normale dönemsi ve art talep oranının dengelenmesiyle birlikte otomobil fiyatları da düşmeye başladı. 2020 yılında 11 ay boyunca fiyatlarda sürekli bir artış söz konusuydu. Aralık ayında güncellenen fiyat listelerinde pek çok modelin etiketinin düştüğü görüldü. Dileriz bu düşüş yeni yılda da devam eder.

Sıfır Renault Megane fiyatları düştü

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting