Yeni PlayStation Plus artık Türkiye’de

PlayStation Plus

Aylık abonelik ücreti karşılığında yüzlerce oyuna erişim sunan yeni PlayStation Plus, Türkiye’de de oyun severlere sunuldu.

Son dönemde oyun dünyasında abonelik sistemiyle çalışan servisler oldukça önemli hale gelmiş durumda. Bildiğiniz gibi yıllarca Xbox ile PlayStation’ın gölgesinde kalan Microsoft, Game Pass sayesinde bir anda oyun dünyasında büyük başarı yakaladı. Oyun savaşlarını konsol pazarından abonelik servislerine taşıyan Microsoft’un bu hamlesine Sony’nin cevabı da sonunda geldi. Sony, her ay kullanıcılara iki ya da üç ücretsiz oyun verdiği ve zaman zaman özel indirimler sunduğu PlayStation Plus servisini, Game Pass benzeri platforma dönüştürdü.

Netflix’in oyunlara özgü versiyonu gibi tanımlayabileceğimiz bu sistemde, PlayStation Plus’ın yeni paketlerinden birini alarak platforma abone olan oyun severler, yüzlerce oyuna erişim sağlıyor. Yani tek tek oyun almak yerine, aylık bir abonelik ücreti ödeyerek çok sayıda oyuna aynı anda ulaşıyor. Üstelik bu oyunlar arasında Death Stranding, Red Dead Redemption 2, God of War, Assassin’s Creed Valhalla gibi en yeni, en popüler oyunlar da bulunuyor.

playstation plus

Bir süre çeşitli ülkelerde yayına başlayan yeni PlayStation Plus, sonunda Türkiye’ye de geldi. PlayStation sahipleri PS Plus’a abone olarak yüzlerce oyuna erişim sağlayabilecek. Ayrıca halihazırda PS Plus üyesi olanlar da aradaki farkı ödeyerek yeni paketlerden birine geçebilecek.

PS Plus’ın bu yeni sisteminde üç farklı paket bulunuyor: Essential, Extra ve Premium. Essential paketi aslında bildiğimiz, bugüne kadar kullanılan klasik PlayStation Plus. Yani bu pakette her ay iki ya da üç ücretsiz oyun sunuluyor. Ayrıca multiplayer oynama özelliği ve çeşitli indirimler geliyor.

Asıl farkı yaratan paketler ise yeni eklenen Extra ve Premium paketleri oluyor. Extra paket, Essential’ın tüm özelliklerini sunmasının yanı sıra yüzlerce oyun barındıran Oyun Kataloğu’nu da oyunseverlere de sunuyor. Yukarıda bahsettiğimiz Death Stranding, Assasin’s Creed Valhalla, Red Dead Redemption 2, The Last of Us gibi yüzlece oyuna erişmek için en azından Extra paketine sahip olmanız gerekiyor.

PlayStation Plus’ın en üst paketi olan Premium ise Extra’nın tüm imkanlarının yanı sıra bir de Klasikler Kataloğu sunuyor. Adından da anlaşılacağı gibi bu katalogda klasikleşmiş PlayStation 1 ve PlayStation 2 oyunları yer alıyor. Ayrıca Premium üyeleri yeni çıkacak, en heyecan verici oyunların deneme sürümlerini de test etme şansı yakalıyor.

Extra paketi aylık 60, yıllık 400 TL. Premium paketi ise aylık 70, yıllık 460 TL. Klasik Essential paketi ise eskiden olduğu gibi aylık 40 yıllık 240 TL olmaya devam ediyor.

Mark Zuckerberg, MetaVerse’ün yüz milyarlarca dolar kazandıracağına inanıyor