Yeni PlayStation 5 resmen tanıtıldı

yeni PlayStation 5

Yeni PlayStation 5 modelleri resmen tanıtıldı. İnce tasarımları ile dikkat çeken bu yenilenmiş versiyonlar, depolama alanını 1 TB’a çıkartacak.

İlk olarak 2020 yılında satışa sunulan PlayStation 5, çıkışından üç yıl sonra yenileniyor. Sony, bir süredir gündemde olan bu yenilenmiş versiyonu, bugün resmi olarak tanıttı. Yeni PlayStation 5, kasım ayından itibaren raflardaki yerini alacak. Bu yeni versiyon hem daha ince bir tasarıma sahip olacak, hem de daha hafif olacak. Ayrıca konsolun dijital (disksiz) versiyonunda Ultra HD Blu-ray Disc Drive eklentisi bulunacak.

Bugün Sony tarafından paylaşılan bilgilere göre yeni PlayStation 5, eski modelden yüzde 30 daha ince. Ağırlık olarak ise yaklaşık yüzde 20 daha hafif olacak. Ayrıca bu yeni versiyonla birlikte PlayStation 5’in boyu da kısalıyor. Yeni versiyon eski modelden 33 mm daha kısa olacak. Konsolun kalınlığı ise 44 mm küçülecek.

PlayStation 5 Slim

PlayStation 5 yenilenecek olsa da fiyatında çok büyük bir değişiklik olmayacak -en azından globalde. Yeni PlayStation 5’in diskli versiyonu eski modelde olduğu gibi 499 dolara satılacak. Ancak dijital versiyonun fiyatında 50 dolarlık bir artış yaşanacak. Disksiz bu versiyon ilk çıktığında 399 dolara satılıyordu. Yeni versiyonun fiyatı ise 449 dolar olacak. Dijital versiyonun yan ürünü olarak geliştirilen Ultra HD Blu-ray Disc Drive ise ayrı olarak 79.99 dolara satılacak. Ancak bu disk sürücüsü sadece yeni PlayStation 5 ile uyumlu olacak. Yani PS5’in eski versiyonlarından birine sahip olanlar bu disk sürücüsünü desteklemeyecek.

Activision Blizzard anlaşması bu hafta tamamlanabilir